Vedení Nobelovy nadace ve středu v reakci na skandál s předčasným vyzrazováním laureátů Nobelových cen za literaturu a obvinění ze sexuálního obtěžování ostře kritizovalo Švédskou akademii za poškození své pověsti a ohrožení pověsti Nobelových cen. Nedávnou rezignaci tří členů Švédské akademie označil za nanejvýš politováníhodné švédský král Carl XVI. Gustav, patron Švédské akademie, která každoročně vybírá laureáta Nobelovy ceny za literaturu.
Nobelova nadace ve středečním prohlášení uvedla, že "důvěra ve Švédskou akademii byla vážně poškozena" a vyzvala ji k podniknutí konkrétních kroků k obnovení důvěry. Švédská akademie má zajistit, aby byl letošní laureát ocenění vybírán "věrohodným způsobem", a to tím, že budou vyřešeny konflikty zájmů a zachována mlčenlivost. Podezření na spáchání trestných činů mají být hlášena příslušným orgánům.
Už minulý týden na své funkce rezignovali tři členové Švédské akademie pod vlivem aféry, která vyplula na veřejnost loni v listopadu v souvislosti s kampaní proti sexuálnímu obtěžování #MeToo. Švédský list Dagens Nyheter napsal, že 18 žen obvinilo ze sexuálních útoků manžela členky Švédské akademie Jeana-Claudea Arnaulta. Ten navíc podle listu opakovaně vyzradil jméno laureáta Nobelovy ceny za literaturu.
Trojice na své posty rezignovala poté, co členové akademie hlasovali proti vyloučení Arnaultovy manželky Katariny Frostensonové.
Už podruhé v tomto týdnu se ve středu ke skandálu vyjádřil také švédský král Carl XVI. Gustav. Podle něj je rezignace tří členů akademie "nanejvýš politováníhodná a hrozí vážným poškozením" důležitých činností akademie. Panovník řekl, že je zásadní, aby si všichni zúčastnění nyní uvědomili svou odpovědnost za instituci a přispěli k urovnání konfliktů. Už v pondělí král označil demisi představitelů instituce za "smutnou" a vyjádřil naději, že bude problém brzy vyřešen.
Švédská akademie má 18 členů, kteří zastávají své funkce doživotně. Král musí jakékoli tajné hlasování akademie schválit.