Sýrie sestřelila tureckou F-4. Letěla, kde neměla?

Zahraničí
23. 6. 2012 09:53
Stíhačka typu F-4 Phantom (ilustrační foto).
Stíhačka typu F-4 Phantom (ilustrační foto).

Turecký prezident Abdullah Gül v reakci na sestřelení turecké stíhačky syrskými silami připustil, že letoun mohl ve velké rychlosti krátce narušit syrský vzdušný prostor. Krok syrských sil vůči tureckému stroji ale podle něj není možné ignorovat a Ankara po incidentu podnikne vše, co je nutné učinit. Povahu zamýšlených opatření ale Gül neupřesnil.

Incident prohloubil napětí mezi Tureckem a Sýrií, někdejšími spojenci, jejichž vztahy pošramotilo trvající krvavé potírání opozice v Sýrii, které Ankara kritizuje. Turecká média uvedla, že premiér Tayyip Erdogan svolá kvůli incidentu mimořádnou schůzi bezpečnostních činitelů. Premiérův úřad rovněž oznámil, že Turecko nezbytné kroky podnikne až poté, co bude incident plně objasněn. Z obou stran ale podle agentury Reuters přichází signály, že vojenskou konfrontaci si nepřeje žádná z nich.

Mluvčí syrského ministerstva zahraničí Džihád Makdisí řekl, že sestřelení nebylo nepřátelským aktem vůči Turecku. Sýrie prý uplatnila právo zasáhnout proti "neznámému" letounu ve svém vzdušném prostoru.

Syrská strana prý nevěděla, že jde o turecký letoun. Makdisí v televizním rozhovoru také řekl, že Sýrie "nechová vůči Turecku žádné nepřátelství. Pomáhá také hledat pohřešované piloty i trosky letounu, řekl Makdisí.

Turecká armáda oznámila, že kontakt se stíhačkou typu F-4 Phantom ztratila v pátek ráno nad pobřežím jižního Turecka nedaleko Sýrie. Náměstek tureckého premiéra ale podle státní televize TRT uvedl, že sestřeleným strojem nebyla stíhačka, ale průzkumný letoun. Damašek sestřelení potvrdil v noci na dnešek. Syrská média uvedla, že protiletadlová obrana zjistila v syrském prostoru nad výsostnými vodami země neidentifikovaný objekt, kterým se pak ukázal být turecký stroj, a sestřelila jej přímým zásahem. Stroj se podle Ankary zřítil do Středozemního moře asi 13 kilometrů od syrského města Latákíja.

"Když uvažujete o rychlosti těchto stíhaček, jakou letí nad mořem, je běžné, že na krátký okamžik překračují hranice," citovala tureckého prezidenta agentura AFP.

Sýrie tvrdí, že letoun se pohyboval nízko a hluboko v prostoru nad syrskými výsostnými vodami. Podle tureckého prezidenta budou nyní vyšetřovatelé zjišťovat, zda nebyl ve skutečnosti sestřelen ještě v tureckém vzdušném prostoru. Osud obou tureckých pilotů zůstává neznámý a pátrají po nich síly obou zemí.

Syrský režim se i za použití armády snaží potlačit lidovou vzpouru, která vypukla loni a která podle některých pozorovatelů již přerostla v občanskou válku, před kterou již tisíce lidí utekly do sousedního Turecka. Incident kolem sestřelené stíhačky je podle Reuters ukázkou vyspělého syrského systému vzdušné obrany. Ten je jedním z důvodů, proč Západ v souvislosti s pokračujícím krveprolitím v Sýrii pochybuje o možnosti vojenské intervence.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce novou premiérku. Má posílit ekonomiku a výrobu zbraní

Zahraničí
14. 7. 2025
Robert Fico

Fico poslal Fialu někam a pozval ho na Slovensko. Chce dál blokovat sankce

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ