Dočasný klid zbraní
Sýrie zpochybnila příměří, chce písemné záruky opozice
08.04.2012 13:23 Aktualizováno 08.04. 18:47
Syrský režim nehodlá dodržet plánované příměří, pokud nebude mít písemné záruky opozice, že zastaví boje. Klid zbraní, který minulý týden dojednal zvláštní zmocněnec Kofi Annan, má začít platit od úterý 10. dubna. Ministerstvo zahraničí v Damašku ale v neděli zpochybnilo, že vláda své jednotky skutečně stáhne. Rebelové podle Reuters chtějí boje v souladu s dohodnutým plánem i tak zastavit.
Dva dny předtím, než mělo příměří vstoupit v platnost, dnes režim Bašára Asada oznámil, že vládní strana má pro klid zbraní nové podmínky. Požaduje nyní písemné záruky opozice a její odzbrojení.
Mluvčí ministerstva zahraničí Džihád Makdasi v oficiálním prohlášení, které zveřejnila agentura SANA, uvedl, že režim nikdy bezpodmínečně neslíbil, že boje skutečně ukončí. Podle Makdasiho Annan jen "špatně pochopil" výroky syrských představitelů.
"Říci, že Sýrie stáhne své jednotky z měst k 10. dubnu, je nepřesné. Kofi Annan dosud nepředložil písemné záruky o tom, že ozbrojené teroristické skupiny souhlasí se zastavením veškerých forem násilí, a o své vůli složit zbraně," uvedlo ministerstvo zahraničí v komuniké.
Stejně tak prý syrské vedení očekává písemné záruky Kataru, Saúdské Arábie a Turecka, že "přestanou financovat teroristické skupiny", uvádí se dále v dokumentu. Tyto země podporují syrskou opozici a vyjádřily kladný postoj i k možnosti poskytovat jí zbraně.
Velitel Syrské svobodné armády (ASL) Rijád Asad prohlásil, že Annanův mírový plán selže, protože režim na dojednané podmínky nakonec nepřistoupí. Dodal, že jeho skupina doposud nebyla požádána o poskytnutí písemných záruk. To je podle AP v rozporu s tvrzením Damašku, který uvedl, že o písemné závazky již zažádal.
"Dali jsme naše slovo, že plán dodržíme, pokud tak učiní i režim. Jsme čestní," řekl Rijád Asad o ústním slibu rebelů zastavit boje. Následně ale povstalci dokonce oznámili, že budou desátý duben jako termín příměří respektovat, i když tak Damašek neučiní.
"Pokud ale (syrské vládní jednotky) budou střílet, chopíme se opět zbraní a budeme bojovat," řekl mluvčí ASL. Sdělil také, že násilnosti si během posledního týdne vyžádaly nejméně 1000 mrtvých, většina obětí jsou prý civilisté.
Sám Annan se zhrozil nad brutalitou a rozsahem násilí, které se v Sýrii odehrává. "Jsem šokován nedávnými zprávami o rozsahu násilností a krutostí v syrských městech a na venkově," uvedl zmocněnec OSN ve svém dnešním komuniké. "Všichni musíme naléhavě zapracovat na úplném zastavení nepřátelských akcí, je nutné umožnit přístup humanitárním pracovníkům a vytvořit podmínky pro politický proces, který by bral zřetel na legitimní touhu i starosti syrského lidu," zdůraznil Annan.
Diplomat současně vyzval vládu i opozici k zastavení násilí od čtvrtečního rána v souladu s plánem. "Eskalace násilí je nepřijatelná," upozornil Annan s poukazem na intenzitu ofenzivy
vládních sil po celé zemi.
Vyzval všechny země, které mají vliv na strany konfliktu, aby jej teď využily k zastavení krveprolévání a zahájení dialogu.
Asadovy jednotky i dnes pokračovaly v ofenzivních operacích v oblastech, kde mají bašty opoziční síly, především v provincii Idlib na severozápadě země. Bojují také proti oddílům armádních dezertérů. Jen za sobotu bylo v celé Sýrii zabito 128 lidí, z toho 86 civilistů. Polovina z nich připadá na oblast města Latamná, kde přišlo o život také 16 ozbrojenců opozice a 26 vojáků.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.