Účes na Kima? Média skočila na další kachnu z KLDR

Zahraničí
28. 3. 2014 17:01
Zpráva o povinném účasu na Kima je blbost.
Zpráva o povinném účasu na Kima je blbost.

Mediálně vděčná zpráva z tohoto týdne, podle níž dostali severokorejští muži nařízeno ostříhat se po vzoru vůdce země Kim Čong-una, je přinejmenším velmi zkreslená, ne-li zcela nepravdivá. Zdroje z KLDR uvedly, že si žádného čilého ruchu v kadeřnictvích ani nápadně nad ušima vyholených hlav nevšimli. Rozhlasová stanice Radio Free Asia v opravené verzi svého článku píše, že volba sestřihu na Kima byla spíš doporučením ze strany vládnoucí Korejské strany práce pro severokorejské studenty.

Není to poprvé, co i respektovaná světová média zveřejnila falešnou zprávu z izolované komunistické KLDR. Zprávu vydaly i některé české servery, on-line deník TÝDEN.CZ mezi nimi ale nebyl.

Zpravodajský server BBC News ve středu napsal, že úřady v Pchjongjangu vydaly úřední nařízení vyzývající Severokorejce, aby změnili svůj střih podle příkladu mladého vůdce Kima, a výnos se šíří nyní i do dalších oblastí. Server BBC News přitom citoval vyjádření nejmenovaných místních občanů pro Radio Free Asia, podle nichž svérázný Kimův účes není v KLDR právě oblíbený, protože takovýto vzhled připomíná čínské pašeráky.

BBC už zprávu upravila."Je to jednoduše hloupost. Tento týden měli všichni své typické účesy," prohlásil Andray Abrahamian, výkonný ředitel singapurské nevládní organizace Choson Exchange. Stejně se vyjádřil i Simon Cockerell z cestovní kanceláře Koryo Tours. "Byl jsem v KLDR před pár dny a nic takového jsem neviděl," konstatoval. Také reportér AP v Pchjongjangu masové stříhání podle Kimova vzoru nezaregistroval.

Zkreslení zprávy přiznává v aktualizované verzi i Radio Free Asia. Výzva pro severokorejské studenty, aby se nechali ostříhat stejně jako jejich vůdce, nevychází z nařízení od Kima, ale z doporučení vládnoucí Korejské strany práce, uvádí nejmenovaný severokorejský zdroj z provincie Hamgjong pukto ležící u hranic s Čínou.

Na pravdě se prý nezakládá ani tvrzení, že by severokorejští muži a ženy měli na výběr jen z omezeného počtu vládou stanovených účesů. Faktem ale je, že úřady vzhled občanů kontrolují. Zapovězeno je kupříkladu nošení džínů, oblečení s anglickými nápisy či dlouhé vlasy u mužů, uvádí uprchlík Čche Čchong-ha, který zemi opustil v roce 2014.

V roce 2005 vláda uspořádala rozsáhlou kampaň proti dlouhovlasým mužům, které označila za "slepé přívržence buržoazního stylu". Severokorejská státní televize tehdy odvysílala sérii pořadů pod názvem "Stříhejme si vlasy v souladu se socialistickým životním stylem", a dokonce zveřejnila jména a adresy hříšníků.

Zprávy z izolované komunistické Severní Koreje je obtížné spolehlivě ověřit, a ve světových médiích se tak často šíří podvrhy. Poslední takovou nepravdivou zprávou z KLDR bylo v lednu tvrzení, že poté, co Kim nechal popravit svého strýce Čang Song-tcheka, bylo Čangovo tělo předhozeno 120 hladovým psům.

Autor: AP, ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Počet mrtvých po sobotním výbuchu v íránském přístavu stoupl na 65

Zahraničí
28. 4. 2025
ilustrační foto

Obří výpadek proudu ve Španělsku a Portugalsku způsobil vzácný jev

Zahraničí
28. 4. 2025
ilustrační foto

Španělsko zasáhl celostátní výpadek proudu, zastavilo se metro i vlaky

Zahraničí
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ