Pokud se informace o údajném dvojitém agentovi pracujícím pro Berlín i pro Washington ukážou jako pravdivé, bude to v příkrém rozporu s budováním důvěry mezi spojenci. Řekla to dnes během návštěvy Číny německá kancléřka Angela Merkelová. Mluvčí německé vlády dnes zároveň ujistil, že aférou nejsou ohrožena jednání mezi Evropskou unií a Spojenými státy o zóně volného obchodu.
Německá média tvrdí, že podezřelý dvojí agent, pracující primárně pro Spolkovou zpravodajskou službu (BND), v letech 2012 až 2014 Američanům prodal přes dvě stovky dokumentů. Jednatřicetiletý muž byl minulý čtvrtek zatčen.
"Pokud se potvrdí pravdivost nařčení, pak je to podle mě v jasném rozporu s tím, co si představuji pod důvěrou naplněnou spoluprací mezi (tajnými) službami a partnery," uvedla kancléřka v prvním veřejném komentáři ke kauze.
Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier při dnešní návštěvě Mongolska poznamenal, že pokud by se podezření potvrdila, představovalo by to i z politického hlediska vývoj, při němž se nelze jednoduše vrátit "ke každodenní rutině".
Šéf diplomacie však neupřesnil, co konkrétně by se na německo-amerických vztazích změnilo.
Německá vláda však odmítá, že by podezření mohla mít vliv například na jednání o obchodní dohodě mezi EU a USA.
"Američané jsou pro Německo důležitými partnery, a to i v ekonomickém smyslu, takže jednání o TTIP (transatlantické partnerství obchodu a investic) nejsou ohrožena nebo zpochybněna," tvrdí mluvčí německé vlády Christiane Wirtzová.
Berlín stupňuje tlak na Washington, aby podezření vysvětlil. Aféra by mohla ještě více pošramotit vztahy mezi oběma zeměmi poté, co vyšlo najevo, že americká tajná služba masově sledovala elektronickou komunikaci německých občanů, včetně mobilního telefonu Merkelové.
Německý deník Bild dnes uvedl, že ministr vnitra Thomas de Maizière plánuje protiopatření zaměřená na sledování komunikace Američanů.
Bílý dům ani americké ministerstvo zahraničí se dosud k nejnovější špionážní aféře nevyjádřily.