Ulice evropských měst postupně zaplňují klimatické protesty

Zahraničí
20. 9. 2019 10:09
Protesty v Novém Dillí.
Protesty v Novém Dillí.

K demonstracím, které se za lepší ochranu klimatu konají po celé planetě, se dopoledne začali scházet mladí lidé také v Evropě, včetně Německa, Británie, Polska, Česka, Slovenska či Rakouska. Ekologičtí aktivisté ohlásili na dnešek akce ve 2600 městech v téměř 160 zemích světa. Vyvrcholit mají protestem před sídlem OSN v New Yorku, kde se příští týden uskuteční klimatický summit.

Ve Varšavě a v dalších městech Polska, jehož energetika je silně závislá na uhlí, dnes uspořádaly protestní pochody tisíce mladých lidí s varovnými transparenty jako "Neexistuje žádná planeta B".

Mnoho polských středních škol dalo podle agentury AP dnes studentům volno, aby se mohli globálního klimatického protestu zúčastnit.

Na náměstí u sídla úřadu slovenské vlády v centru Bratislavy se podle policie sešlo kolem dvou až tří tisícovek lidí. Organizátoři odhadli účast na asi pět tisíc lidí. Shromáždění v Bratislavě, po kterém následoval pochod účastníků ulicemi metropole, podpořily velké slovenské univerzity a Slovenská akademie věd.

Na některých místech demonstranti přicházejí na demonstrace s originálními transparenty nebo v maskách. Zpravodajský server BBC News například zveřejnil fotografii demonstranta kráčejícího v poměrně teplém počasí britským Manchesterem v převlečení za ledního medvěda. Ve Finsku zase na oteplování planety upozorňoval Santa Claus.

S desetitisícovými davy, které se shromažďují před londýnským Westminsterem či u Braniborské brány v centru Berlína, kontrastuje snímek osamělého demonstranta v ruské metropoli Moskvě. Mladý houslista Aršak Makičjan se Pátků pro budoucnost (Fridays for Future) účastní už téměř šest měsíců. Jeho žádost o uspořádání skupinového protestu v centru Moskvy ale úřady zamítly.

K celosvětové iniciativě se naopak připojila některá africká města, například keňská metropole Nairobi a jihoafrická Pretorie či Johannesburg.

Studenti od loňského září v pátečních dnech stávkují a demonstrují po vzoru šestnáctileté Švédky Grety Thunbergové. Po politicích požadují razantnější kroky k omezení emisí skleníkových plynů, které podle názoru řady vědců způsobují na naší planetě klimatické změny. Tentokrát by se na výzvu studentů mohli do stávek a demonstrací zapojit i dospělí.

Autor: ČTK , ReutersFoto: , ČTK/AP/Manish Swaruo

Další čtení

Kardinálové a biskupové ve Vatikánu

Kdo po Františkovi? Už se spekuluje, lidí je dost. Půjde o směřování církve

Zahraničí
22. 4. 2025
Vatikán dnes (v úterý) poprvé ukázal tělo papeže Františka v rakvi.

Pohřeb papeže bude asi v sobotu. Přijede Macron, Zelenskyj i Trump

Zahraničí
22. 4. 2025
Sbírka věcí po Židech v koncentračním táboře Osvětim

Svědků holokaustu ubývá. Na světě je už jen 200 tisíc Židů, kteří viděli a přežili

Zahraničí
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ