USA: Budeme vás sledovat více kamerami. Námitky marné

Zahraničí
3. 5. 2013 18:35
Světlé zítřky. Svět plný kamer.
Světlé zítřky. Svět plný kamer.

Po nedávném bombovém atentátu při maratonu v Bostonu opět zesílily diskuse o bezpečnostních kamerách - nejen v USA. Z řady velkých amerických měst se ozývá, že tento typ monitorovacích systémů ještě rozšíří. Souběžně s tím postupují i plány na využití dronů, bezpilotních letounů. New York vybuduje na jihu Manhattanu hustou síť inteligentních kamer.  

Trvalo tři dny, než vyšetřovatelé pumového útoku v Bostonu zveřejnili na základě vyhodnocení fotografií a videozáznamů (i ze smartphonů a pod.) tváře podezřelých z teroru. K dispozici měli stovky hodin záznamů z veřejných a privátních kamer a od občanů.

Bylo to rychlé? Ano i ne. Pro srovnání, po bombových útocích v Londýně roku 2005 trvalo deset dní, než policie zveřejnila záběry čtyř podezřelých. Oproti svým kolegům z Británie měli američtí experti v hlavním městě státu Massachusetts k dispozici nové programy k vyhodnocování a porovnávání obrázků.

Záběry CCTV atentátníků z Bostonu.Přesto se neobešli bez mravenčí práce analyzování obrázků vteřinu po vteřině lidmi. Softwary k rozpoznávání obličejů a jejich porovnávání s policejní databází nepřinesly kýžený výsledek, protože obrázky z "terénu" nebyly dostatečně ostré. 

Celkově z toho ale kamerové systémy vyšly z pochvalou, což poskytlo novou munici těm, kdo je prosazují a chtějí je dále rozšiřovat. Úřady v samotném Bostonu, ale i Chicagu a dalších městech nahlas uvažují o tom, zda si pořídí další kamery, jež by střežily veřejný prostor.  

Podle newyorského starosty Michaela Bloemberga nastává v tomto ohledu nový věk. "Bude více kamer a dalších prostředků sledování, než jsme zvyklí," prohlásil. Bloemberg už krátce před krveprolitím v Bostonu oznámil, že newyorská policie chce v budoucnu nasazovat i špionážní drony, které budou město střežit ze vzduchu.

Už dnes existuje na jihu Manhattanu hustá síť ze čtyř tisíc státních a privátních bezpečnostních kamer. Společný projekt za 150 milionů dolarů Microsoftu a policie poskytuje 24 hodin denně kvalitní kontrolu území o rozloze 440 hektarů.

Nám neunikneš. Projekt umožňuje nejen identifikaci zločinců a teroristů poté, ale umožňuje prý jejich dopadení in flagranti, zabránit jim v plánovaném činu.

Newyorské úřady se domnívají, že pokud by teroristé z Bostonu chtěli umístit své výbušniny na Times Square, jak údajně také plánovali, bylo by možné je s pomocí nové sledovací techniky zastavit. Nejede jen o tradiční sledování veřejného prostoru. Inteligentní kamerový systém rozeznává třeba SPZ automobilů, či vyvolá poplach, jestliže nalezne nějaké odložené zavazadlo. Dodává dále informace o vzezření, pohlaví nebo stáří chodců.

Jestliže policie hledá určitou osobu, zadá do systému známé údaje o ní a zařízení automaticky hledá a identifikuje možné podezřelé. 

Ochránci dat a zastánci lidských práv se na tento vývoj dívají s jistými obavami a varují před Big Brotherem, Velkým bratrem. Před státem, který špicluje všechny a všude. Žádají pravidla pro schraňování a využití získaných dat.

Rumunský gang krade v klenotnictví ve Wembley.

Sporné zatím zůstává, jak účinné stále centralizovanější sledování občanů vlastně je. Jak konkrétně pomáhá v boji se zločinností.

Zatímco například studie z Chicaga přisuzují kamerám preventivní efekt, dosavadní zkušenosti s nimi vzbuzují jistou skepsi. Příkladem je Londýn, kde existuje zatím nejhustší síť kamer na světě.

Sledování záběrů monitorovacích kamer při olympiádě v Londýně.Na tisíc kamer v metropoli na Temži připadá pouze jeden jediný objasněný kriminální čin. Kamery sbírají tolik materiálu, že dosud není v lidských, ani technických silách ho vyhodnocovat.

Podle nových průzkumů ve Spojených státech se lidé obávají dalšího oklešťování svých práv a svobod. Bezpečnostní kamery jsou přitom akceptovány více než sledování internetu nebo telefonních hovorů.

Pro propagátory rozsáhlejšího sledování občanů jsou ovšem atentáty, jako byl ten v Bostonu, vpravdě divokou vodou na jejich mlýn. Starosta Bloemberg prohlašuje, že zákony a interpretace ústavy se musejí přizpůsobit novým skutečnostem.

Raymond Kelly, policejní šéf New Yorku, to říká ještě jasněji a bez ubrousku. Výhrady občanů proti monitorování kamerami jsou po Bostonu "smeteny ze stolu".    

 

 

 

 

Autor: - pp -Foto: archiv , ČTK

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ