USA hrozily Rakousku zavedením vízové povinnosti

Zahraničí
1. 10. 2010 19:40
Tajné služby USA budou mít přístup do počítačů rakouské policie.
Tajné služby USA budou mít přístup do počítačů rakouské policie.

Americké bezpečnostní úřady získají v budoucnu přístup do rakouských policejních computerů. Vídeň tak kapitulovala před masivním tlakem z Washingtonu. Ten vyhrožoval, že jestliže se Rakušané budou zpěčovat, zavede jim víza a vyjme je z programu VWP (Visa Waiver). Informoval o tom rakouský list Die Presse.

O sporu mezi Rakouskem a Spojenými státy na toto téma psal tentýž deník už loni v březnu. Ambasáda USA ve Vídni článek tehdy označila za "nepravdivý" a k vyjasnění situace svolala tiskovou konferenci.

Úřad rakouského kancléře na to má ale zásadně opačný pohled. V čerstvé odpovědi na parlamentní interpelaci Zelených píše Werner Faymann, že účast na bezvízovém programu USA je pro Rakousko spojena s dodatečnými požadavky na výměnu informací.

Požadavky Američanů jsou spojeny s programem nazývaným Preventing and Combating Serious Crime (PCSC), který vznikl ještě za prezidentství George Bushe juniora jako reakce na teroristické útoky radikálních muslimů 11. září 2001.

V praxi funguje tak, že partneři USA umožňují Američanům přístup do svých databank DNA, otisků prstů a dále jim pak případně sdělí identitu podezřelých a odsouzených.

Kancléř přiznal obsah dealu s USA v rakouském parlamentu.Vysocí úředníci spolkového kriminálního úřadu vítají, že oni se naopak budou moci dostat k datům svých kolegů v USA. Obě strany se ale dlouho v této otázce přely, protože Rakušané mají vyšší standardy při ochraně osobních údajů. Například osoby, které se v databance rakouských kriminalistů ocitnou neoprávněně, mají právo na vymazání svých údajů.

To ale v USA neplatí. Tamní vládní úředníci něco takového de facto můžou učinit, ale také nemusí. Dotyčné osoby nemají na výmaz svých dat právní nárok.

Agresivní tón USA

Zatímco Rakousko dospělo se svým spojencem zpoza Atlantiku k dohodě, některé země se tlaku Washingtonu stále brání. Dokládá to interní analýza rakouského ministerstva zahraničí, z níž cituje Die Presse.

Američanům například stále vzdorují Nizozemci, pro něž je současná podoba PCSC "nepřijatelná". Příslušnou domluvu s USA blokují v Německu spolková země Hamburk a Spolková rada, což je horní parlamentní komora.

Francie doporučila členským zemím EU, aby na podmínky USA unáhleně nepřistupovaly. Paříž si dokonce stěžovala na "agresivní tón" ze strany Washingtonu. Pro Rakousko přišlo toto doporučení pozdě, konstatuje Die Presse. Tlak z USA byl velký. Ultimátum stanovil Washington do 31. prosince 2010.

Autor: - pp -Foto: Parlamentsdirektion-Ranz, Mike a Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ