Reakce na verdikt
USA kritizovaly páteční rozsudek nad tureckými novináři
07.05.2016 13:29
Spojené státy kritizovaly páteční rozsudek nad tureckými novináři, které istanbulský soud odsoudil k pěti letům vězení za vyzrazení státního tajemství. Případ se týkal zveřejnění informací o údajných tureckých dodávkách zbraní syrským islamistům. V tiskovém prohlášení mluvčí ministerstva zahraničí John Kirby vyzval tureckou vládu, aby respektovala nezávislá média.
"Znovu naléhám na Turecko, aby dodržovalo své závazky stran základních principů demokracie, včetně práva na spravedlivý proces, nezávislost soudů a svobodu slova," uvádí se v prohlášení amerického ministerstva zahraničí.
Šéfredaktor opozičního listu Cumhuriyet Can Dündar byl v pátek odsouzen k pěti letům a deseti měsícům vězení a redaktor téhož listu Erdem Gül k pěti letům vězení. Oba za to, že loni zveřejnili fotografie a video z ledna 2014, na nichž vozy se zbraněmi směřují z Turecka do Sýrie. Podle novinářů je vyslala turecká tajná služba, která tak chtěla podpořit syrskou opozici, včetně radikálních islamistů. Turecká vláda to popřela s tím, že auta vezla pomoc Turkmenům v Sýrii.
Dündar a Gül byli zatčeni loni v listopadu a po třech měsících byli propuštěni poté, co ústavní soud označil jejich vazbu za neoprávněnou. Původně jim hrozilo doživotí za špionáž a pokus svrhnout vládu, těchto obvinění ale byli v pátek zproštěni. V samostatném procesu je ještě čeká obžaloba z podpory teroristické organizace FETÖ/PDY. Tou označují turecké úřadů skupinu, která podle nich buduje "paralelní stát" a v jejímž čele podle vlády stojí duchovní Fethullah Gülen.
Obvinění z čistě politického procesu
Páteční verdikt kritizovaly i organizace bojující za lidská práva a svobodu slova. "Byl to politický proces od samého začátku a útok na žurnalistiku, na reportáže o otázkách, o nichž má veřejnost právo vědět," uvedla Emma Sinclairová-Webbová z organizace Human Rights Watch.
O zpolitizování procesu svědčí podle právníka opoziční Lidové republikánské strany (CHP) Mahmuta Tanala i účast prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který v případu figuruje jako spolužalobce. Erdogan už krátce po zveřejnění článku o dodávkách zbraní varoval, že jeho autoři "zaplatí tvrdou cenu".
Vynesení rozsudku v pátek večer poznamenal incident před soudní budovou, kde čtyřicetiletý Murat Şahin se zvoláním "zrádče vlasti" několikrát vystřelil na Dündara. Nic se mu nestalo, ale jiný novinář byl lehce zraněn do nohy. Útočníka zatkla policie.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.