USA nasadí v Afghánistánu tanky. Připomenou invazi Sovětů?

Zahraničí
19. 11. 2010 10:49
Americké námořnictvo chce do hor poslat tanky M1 Abrams.
Americké námořnictvo chce do hor poslat tanky M1 Abrams.

Spojené státy poprvé od začátku války v Afghánistánu nasadí do boje tanky. S jejich pomocí chtějí zintenzivnit ofenzivu proti povstalcům z fundamentalistického hnutí Taliban, především na jihu země. S odvoláním na zdroje z ministerstva obrany o tom informoval deník The Washington Post.

Tanková jednotka by měla být nasazena v provincii Hílmand, kde americká námořní pěchota vede tvrdé boje s Talibanem. Do bojů se zapojí 16 obrněnců typu M1 Abrams, ale armáda nevylučuje, že později jednotku ještě rozšíří.

Podle deníku ale americké tanky nebudou prvními takovými obrněnci, které v Afghánistánu působí. Několik strojů údajně už dříve nasadily dánské a kanadské jednotky.

Námořní pěchota žádala o využití tanků už od roku 2009, kdy se boje v Hílmandu vyostřily. Tehdejší velitel mezinárodních jednotek v Afghánistánu David McKiernan ale s nasazením obrněnců nesouhlasil. Obával se, že by stroje vyvolaly mezi Afghánci vzpomínky na sovětskou invazi v 80. letech, při níž hrály tanky významnou roli. Současný velitel mezinárodních sil David Petraeus ale nasazení tanků v říjnu schválil.

Generál už po svém nástupu do funkce velitele sil v Afghánistánu povolil užívání tvrdších metod než jeho předchůdci. Jedním z jeho prvních kroků bylo zrušení omezení pro vzdušné útoky proti Talibanu.

Lepší než děla i stíhačky

"Tanky přinášejí strach, šok a bojovou sílu," řekl listu nejmenovaný pracovník Pentagonu. Zdůraznil, že tanky jsou přesnější při střelbě na vzdálený cíl než běžné dělostřelectvo a lze je využít operativněji než stíhačky nebo útočné vrtulníky.

Sovětské tanky v Afghánistánu zrovna neuspěly.Tanky o váze 68 tun vybavené 120milimetrovým dělem budou pro vojáky významnou pomocí při bojových operacích, tvrdí zdroj deníku. Někteří Afghánci i Američané ale mohou jejich nasazení vnímat jako zoufalý čin poté, co jiné prostředky v boji proti povstalcům selhaly.

USA v posledních měsících stále více spoléhají v boji s povstalci na těžkou techniku. Od června do září shodily letouny Spojených států a NATO na povstalecké cíle 2100 bomb, což je o polovinu víc než za stejné období předchozího roku. V říjnu potom letadla mezinárodních sil shodila tisíc bomb, víc než v jakémkoli jiném měsíci od americké invaze v roce 2001.

"Sundali jsme si rukavice a mělo to obrovský účinek," řekl washingtonskému deníku vysoce postavený armádní činitel. Podle něj tvrdší postup pomohl zlepšit bezpečnostní situaci v provincii Kandahár, která byla mocenským centrem Talibanu.

Humanitární organizace, jež v Afghánistánu působí, ale varovaly před další eskalací bojů. "Bezpečnost naprosté většiny Afghánců se výrazně zhoršuje. Je pravděpodobné, že rostoucí násilí v roce 2011 povede k více civilním obětem," upozornila britská humanitární agentura Oxfam.

Některá taktická opatření mezinárodních vojáků kritizoval i afghánský prezident Hamíd Karzáí. Nejostřeji se vyslovil proti nočním náletům, při nichž podle něj příliš často umírají civilisté.

Vraky v krajině dodnes připomínají sovětskou okupaci Afghánistánu před třemi desetiletími.

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ