USA "profízlovány" více, než zprvu ukázala aféra Prism

Zahraničí
14. 6. 2013 11:50
Bacha, sousedé tě sledují.
Bacha, sousedé tě sledují.

Se zpravodajskými službami Spojených států tajně spolupracovalo v protiteroristickém programu Prism daleko víc amerických firem, než se dosud předpokládalo. Agentura Bloomberg ve čtvrtek s odvoláním na informované zdroje napsala, že jejich počet jde do tisíců. Společnosti s většinovým vlastníkem mimo území USA se podle amerického tisku do programu Prism přímo nezapojují.

Zprávy o tajném programu, kterým zpravodajské služby USA sledují internetovou komunikaci, vyvolaly v minulých dnech v USA i v Evropě skandál. Americká rozvědka podle nich spolupracuje s devíti velkými internetovými společnostmi, na jejichž serverech citlivá data získává. Podle americké vlády je program Prism legální, probíhá pod dohledem soudu a neodporuje zákonům USA.

Americký velký bratr má své velitelství u NSA.Podle agentury Bloomberg je počet firem, jež s americkou rozvědkou spolupracují, mnohem vyšší. Mezi partnery špionážních firem jsou výrobci hardwaru i vývojáři softwaru, banky, operátoři satelitních komunikací a výrobci antivirových programů.

Řada firem přitom prý dodává zpravodajským službám informace dobrovolně. Výrobci počítačového hardwaru například tajným službám poskytují technickou specifikaci svých výrobků, jež americké špionáži usnadňuje pronikání do počítačových sítí v zahraničí.

Společnost Microsoft podle agentury Bloomberg poskytuje zpravodajským službám informace o odhalených chybách ve svém softwaru ještě dřív, než o nich informuje veřejnost a než rozesílá klientům opravné soubory. Rozvědce USA to umožňuje, aby s využitím těchto chyb pronikala do vládních počítačů v cizích zemích.

Lidé jako Snowden pomáhají leckomu otevírat oči.List The Wall Street Journal ve čtvrtek napsal, že některé velké firmy působící v USA s tajnými službami přímo nespolupracovaly, protože mají vlastníky v Evropě. Jde například o společnosti T-Mobile US Inc. a Verizon Wireless.

Pokud by citlivá data špionážním agenturám dodávaly, mohl by podle amerického listu vzniknout právní problém. Společnost T-Mobile většinově vlastní německá firma Deutsche Telekom AG, Verzion je společným podnikem americké Verizon Communications Inc. a britské Vodafone Group Plc.

Klienti těchto telefonních firem však podle The Wall Street Journal případnému sledování stejně nemohou uniknout, protože hovory procházejí sítí operátorů AT&T Inc. a Sprint, které data tajným službám dodávají.

 

Autor: AP, Reuters, ČTK Foto: archiv , ČTK , Shutterstock

Další čtení

Reuters: Papež Lev XIV. dříve kritizoval Trumpa, hnutí MAGA volbou nadšené není

Zahraničí
9. 5. 2025

USA a Británie oznámily dosažení obchodní dohody

Zahraničí
8. 5. 2025

Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, zdůraznil potřebu míru

Zahraničí
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ