USA vyzbrojí Emiráty vysoce účinnými bombami proti Íránu

Zahraničí
11. 11. 2011 18:00
Vládnoucí rodina Al-Nahjánů je jedním z největších protiteheránských "jestřábů" mezi monarchiemi Perského zálivu. Prezident SAE pozoruje vojenské manévry se saúdským králem.
Vládnoucí rodina Al-Nahjánů je jedním z největších protiteheránských "jestřábů" mezi monarchiemi Perského zálivu. Prezident SAE pozoruje vojenské manévry se saúdským králem.

V rámci snahy vybudovat regionální koalici proti Teheránu, jehož jaderný program budí stále větší obavy, se USA chystají prodat Spojeným arabským emirátům tisíce bomb schopných ničit bunkry, píše deník The Wall Street Journal.

Plánovaný prodej pokročilých bomb by výrazně zvýšil schopnost letectva SAE zasahovat pevné struktury včetně bunkrů a tunelů. Jde o typ staveb, kde Írán zřejmě vyvíjí jaderné zbraně.

USA pojí spojenectví s Emiráty od první války proti Iráku v roce 1991. Tehdejší americký velitel spojeneckých sil Norman Schwarzkopf dekoruje svého protějška z Emirátů.Chystaný krok představuje jeden ze způsobů, kterými chce vláda amerického prezidenta Baracka Obamy držet Írán v šachu, zatímco se snaží v OSN najít podporu pro nové sankce proti tamnímu režimu.

Jednání přitom nejsou snadná, přestože Mezinárodní agentura pro atomovou energii tento týden dospěla k závěru, že Teherán vyvíjí technologie potřebné pro výrobu jaderné zbraně.

Spojené arabské emiráty mají s Íránem tradičně silné obchodní vztahy. Vládnoucí rodina Al-Nahjánů však zároveň patří k  největším protiteheránským "jestřábům" mezi monarchiemi Perského zálivu.

Vedení země opakovaně vyjádřilo obavy z íránského jaderného programu. Teherán nicméně tvrdí, že mu jde jen o mírové využití jaderné energie. Obě země se také přou o tři ostrovy v Perském zálivu, které patří SAE.

Prodejem bomb emirátům by se již za několik dní měl zabývat Kongres. Pokud obchod podle očekávání schválí, získá Abú Zabí až 4900 kusů bomb a další zbraňové systémy.

Obamova administrativa se prostřednictvím prodeje také snaží omezit vliv Teheránu v regionu poté, co se američtí vojáci na konci letošního roku stáhnou z Iráku. V oblasti Perského zálivu jich přesto podle odhadů zůstane asi 40 tisíc.

Vládnoucí rodina Al-Nahjánů je jedním z největších protiteheránských "jestřábů" mezi monarchiemi Perského zálivu. Prezident SAE pozoruje vojenské manévry se saúdským králem.Spojené státy se proti Íránu snaží posílit ještě Saúdskou Arábii, Bahrajn, Omán, Katar a Kuvajt, které jsou stejně jako SAE členy Rady pro spolupráci arabských států v Perském zálivu. V uplynulých měsících s těmito státy vedou strategický dialog.

Zároveň se snaží zlepšit sdílení zpravodajských informací mezi nimi a kompatibilitu jejich armád. "Aby se tyto země staly regionálním vůdcem, musejí na to mít schopnosti. Je třeba je podpořit, aby působily věrohodně," uvedl americký vojenský činitel.

Spojené státy tak v poslední době například domluvily rekordní prodej stíhaček F-15 Saúdské Arábii za 60 miliard dolarů. Některé z nich budou vybavené bombami schopnými ničit bunkry. Pentagon také informoval Kongres o plánu prodat Ománu protiletadlové střely Stinger a rakety vzduch-vzduch. USA zároveň chtějí v regionu vybudovat protiraketovou obranu.

Teherán se v posledních týdnech dostává kvůli svému jadernému programu pod obnovený tlak. V médiích se objevují zprávy o chystaném útoku proti jeho jaderným zařízením. Americký ministr obrany Leon Panetta ve čtvrtek řekl, že jaderný Írán je pro Spojené státy a jejich spojence nepřijatelný.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Známka se Stalinem a přátelství s Čínou

Odhalení zločinů Stalina byla chyba, vraťte Stalingrad, chtějí ruští komunisté

Zahraničí
6. 7. 2025

Počet mrtvých po záplavách v Texasu vzrostl na 59, Trump uvolnil pomoc

Zahraničí
6. 7. 2025
ilustrační foto

V Rudém moři je pod útokem obchodní loď: Střelba, granáty, osm plavidel

Zahraničí
6. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ