Uvězněné katalánské politiky podpořili vlámští poslanci

Zahraničí
29. 3. 2018 17:22
Španělský premiér Mariano Rajoy.
Španělský premiér Mariano Rajoy.

Téměř šest desítek vlámských poslanců v Belgii poslalo otevřený dopis španělskému premiérovi Marianu Rajoyovi, v němž ho žádají, aby zastavil trestní stíhání všech katalánských politiků obžalovaných ze vzpoury kvůli separatismu. Podle politiků převážně z nacionalistické strany Nová vlámská aliance (N-VA) jde o perzekuci osob, které byly demokraticky zvoleny ve volbách. Informovala o tom agentura Europa Press.

Vlámští poslanci v dopise varují, že současná konfrontační strategie španělské vlády může vést "pouze k ještě větší eskalaci (sporu)". Poslanci vyzvali Rajoyovu vládu, aby v Katalánsku hledala politické řešení, a respektovala výsledky prosincových regionálních voleb, v nichž opět získali většinu separatisté. Apelují také na Madrid, aby zrušil přímou správu autonomní oblasti Katalánsko, k níž španělská vláda přistoupila loni koncem října právě kvůli snahám tamního vedení o nezávislost.

Dopis Rajoyovi podepsalo 55 vlámských poslanců z několika belgických parlamentů (federálního, vlámského a bruselského) a z Evropského parlamentu a také tři senátoři. Je mezi nimi i předseda vlámského parlamentu Jan Peumans a místopředseda belgického Senátu Karl Vanlouwe. Většina z nich je z nacionalistické strany N-VA, jsou mezi nimi ale i zelení, socialisté a křesťanští demokraté.

Kvůli snahám o nezávislost Katalánska čelí od minulého týdne ve Španělsku žalobě 25 lidí, z toho 13 ze vzpoury, za což ve Španělsku hrozí až 25 let vězení. Devět politiků je kvůli tomu ve vazbě. Několik jich odešlo do zahraničí v rámci Evropské unie. Na ně justice v pátek vydala zatykač s mezinárodní působností. Mezi nimi je i katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je nyní ve vazbě v Německu a čeká na soud, který rozhodne o jeho vydání.

Ve středu přinesl španělský deník ABC informaci, že 15 finských poslanců žádá německou vládu, aby zabránila Puigdemontovu vydání. Podle nich je eurozatykač motivován politicky a není jisté, že bude katalánskému expremiérovi ve Španělsku zaručen spravedlivý proces. Skupina poslanců žádá také Evropskou unii, aby zasáhla a hájila politická práva svých občanů. Za finskou iniciativou stojí laponský poslanec Mikko Kämä ze strany Finský střed, která má ve finském parlamentu nejvíce křesel.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Horst Wagner

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ