Válka v Jižním Súdánu: mírové jednání selhalo

Zahraničí
22. 6. 2018 21:35
Jihosúdánský prezident Salva Kiir.
Jihosúdánský prezident Salva Kiir.

Nejnovější pokus o ukončení občanské války v Jižním Súdánu selhal. Jihosúdánský prezident Salva Kiir, který se po téměř dvou letech tento týden osobně setkal se svým rivalem a někdejším zástupcem Riekem Macharem se totiž podle agentury AP nechal slyšet, že s ním znovu spolupracovat nehodlá.

"Zkrátka už ho máme dost," zdůvodnil Kiirovo rozhodnutí mluvčí jihosúdánské vlády Michael Makuei. Opozice mezitím vydala prohlášení, v němž napsala, že si ponechá "právo na sebeobranu" kvůli "neústupnosti režimu v mírovém procesu".

Rivalové se setkali v Addis Abebě na pozvání etiopského premiéra. Podali si ruce a rozpačitě se před jednáním objali. Opět si podali ruce při setkání lídrů východoafrických zemí, kteří rovněž hovořili o konfliktu v nejmladším státě světa.

Záhy ale začalo být jasné, že ačkoliv je jihosúdánská vláda ochotna přistoupit na to, aby byl viceprezidentem člen opozice, znovupřijetí Machara do této funkce odmítá.

Machar z Jižního Súdánu uprchl, když v Jubě v červenci 2016 propukly nové boje. Ukončily tak krátkou etapu míru, při níž se Machar opět stal viceprezidentem.

Mluvčí opozice Lam Paul Gabriel v rozhovoru s AP řekl, že při nejnovějších rozhovorech žádná dohoda nevznikla. Gabriel rovněž obvinil uskupení východoafrických zemí IGAD, že stojí na straně jihosúdánské vlády a upřednostňuje vlastní zájmy před "skutečným mírem". IGAD v minulosti předsedalo několika kolům mírových rozhovorů, která ale selhala.

Znesvářené strany se opět v pondělí setkají podle agentury SUNA v Súdánu a podle diplomatických zdrojů následně v Keni. Machar se podle jihosúdánské vlády rozhovorů v Chartúmu zúčastní.

Jižní Súdán je od svého vzniku v roce 2011 zmítán etnickým násilím. V zemi zuří občanská válka od roku 2013, kdy se prezident Kiir, pocházející z etnické skupiny Dinka, rozešel s viceprezidentem Macharem, který patří k Nuerům. Opakované pokusy o příměří selhaly. Konflikt si dosud vyžádal desetitisíce životů a způsobil největší uprchlickou krizi v Africe od genocidy ve Rwandě v roce 1994. Miliony dalších lidí v zemi trpí hladem a válčící strany jsou viněny z obstrukce humanitární pomoci. Nejnovější dohoda o příměří v prosinci byla porušena během několika hodin.

Rada bezpečnosti OSN začátkem tohoto měsíce schválila rezoluci, kterou předložily Spojené státy a která pohrozila, že na Jižní Súdán bude uvaleno embargo na prodej zbraní a sankce proti šesti osobám, včetně ministra obrany, pokud boje neustanou. O tom, zda byly požadavky splněny, bude 30. června Radu bezpečnosti informovat generální tajemník OSN António Guterres.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/DPA/Kay Nietfeld

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ