Vanuatu: <span>Snědli jsme vám příbuzného</span>, račte prominout

Zahraničí
9. 12. 2009 19:00
Mladá Melanésanka z Vanuatu. Podobná byla svěřena potomkům snědeného.
Mladá Melanésanka z Vanuatu. Podobná byla svěřena potomkům snědeného.

Mladá Melanésanka z Vanuatu. Podobná byla svěřena potomkům snědeného.Pra-pravnuk muže, jehož snědli v Pacifiku lidojedi, dostal od domorodců výměnou za mrtvého pra-praděda sedmiletou dívku, když jej potomci kanibalů pozvali na „akt usmíření". Uspořádali jej, aby se za pra-pradědovu smrt omluvili a dosáhli odpuštění.

Ve třicátých letech byl reverend John Williams zřejmě nejslavnější misionář své doby. Potomci těch, kteří jej před 170 lety zabili a snědli, pozvali v úterý jeho pra-pravnuka Charlese Milnera-Williamse (65) a jeho rodinu na ostrov Erromango, součást ostrovního státu Vanuatu, kde uspořádali obřad plný kajícnosti.

Akt usmíření konaný v den 170. výročí smrti Williamse a jeho kolegy misionáře Jamese Harrise byl dlouho očekávanou událostí. Prezident ostrovního státečku Iolo Johnson Abbil prohlásil, že akt byl „velmi významnou událostí pro celou zemi, kde je nyní křesťanství silné".

Současní ostrované z Vanuatu.Podle jeho slov dosud někteří obyvatelé Erromanga cítili, jako by byl ostrov pro kanibalismus spáchaný na misionářích v jakési klatbě. „Od té doby, co jsme se prohlásili za křesťany, je pro nás důležité dosáhnout usmíření," řekl BBC.

Ohroženi evropským vpádem

Poslanec a antropolog Ralph Regenvanu, jenž pomáhal s přípravami slavnosti, vysvětloval: „Usmíření je důležitou součástí naší kultury. Říci ´promiňte´ je součástí, ale celé usmíření vyžaduje cosi od obou stran, vždy je tu prvek výměny."

„Kanibalismus je v rozporu s tím, co si lidé myslí, velmi rituální a posvátnou praxí. Nebylo to něco jako pozvat souseda na oběd," vyložil.

„Často to byl způsob, jak přemoci ohrožení - přijetím energie nepřítele. John Williams byl možná sněden právě proto, že představoval takové ohrožení: invazi evropské civilizace."

Dívka z Vanuatu v tradičním oděvu.Oko za oko... 

Při slavnostním obřadu ostrované znovu sehráli akt misionářova zabití. Desítky potomků lidožroutů se pak seřadili a žádali jeden po druhém členy Williamsovy rodiny, jichž přijelo osmnáct, o odpuštění.

„Myslil jsem, že po sto sedmdesáti letech budu nevzrušený, ale vroucí city, upřímná kajícnost a srdcervoucí lítost mne hluboce dojaly," vyznal se pra-pravnuk snědeného misionáře. „Výměnou" za mrtvého pra-praděda jeho rodina od ostrovanů ceremoniálně „obdržela" sedmiletou dívenku. Ve skutečnosti se Williamsovi potomci zavázali postarat se o její výchovu a vzdělání.

Na misionářovu počest

Na znamení úcty a usmíření ostrované přejmenovali Dillonovu zátoku, kde byl Williams zabit, na zátoku Williamsovu.

John Williams se vypravil do Tichomoří v roce 1816 jako dvacetiletý pod záštitou Londýnské misionářské společnosti. Následujících dvacet let se plavil mezi tichomořskými ostrovy a úspěšně šířil mezi ostrovany křesťanství.

Všude ale vítán nebyl. V roce 1839 se vypravil na svou poslední plavbu ke břehům Nových Hebrid, souostroví, jež dnes patří Vanuatu. Den před jeho připlutím bílí obchodníci se santálovým dřevem zabili na Erromangu několik lidí.

Když oba misionáři vystoupili v Dillonově zátoce na souš, byli okamžitě napadeni a zabiti a později, jak se přiznali sami lidožrouti, i snědeni.

Oslavy na Vanuatu, ilustrační foto.

Foto: Profimedia

Autor: - rs -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ