Podezření z účelnosti
Ve Francii poprvé zasedla nová vláda. Už čelí kritice
18.05.2017 14:17
Ve Francii se ve čtvrtek konalo první zasedání nové vlády konzervativce Édouarda Philippa, ve které jsou ministři pocházející z různých stran politického spektra. Nový centristický prezident Emmanuel Macron na něm podle vládního mluvčího prohlásil, že jednou z priorit kabinetu bude reforma trhu práce, která musí být spuštěna co nejdříve. Vláda ve čtvrtek také čelila kritice, že její složení je čistě účelové kvůli nadcházejícím volbám do parlamentu, premiér to ale odmítl.
Nezaměstnanost ve Francii je vysoká, dosahuje téměř deseti procent a postihuje nejvíce mladé lidi. Předchozí socialistická vláda se s ní vypořádat nedokázala, její plán na reformu zákoníku práce vzbudil v zemi velké protesty.
Předák pravicových Republikánů François Baroin ve čtvrtek v rozhlase řekl, že Philippův kabinet je jen "provizorní" na čtyři týdny do červnových voleb. "Jeho smyslem je získat prezidentskou většinu," řekl Baroin. Philippe v jiném ranním rozhovoru toto obvinění odmítl. "Je to vláda sestavená tak, aby vydržela," řekl premiér.
Kromě premiérského postu obdržel další politik Republikánů Bruno Le Maire funkci ministra financí. Za socialisty je v kabinetu dosavadní ministr obrany Jean-Yves Le Drian, který povede francouzskou diplomacii. Centristy zastupuje v rezortu spravedlnosti François Bayrou, který v předvolební kampani pomohl Macronovi se vyhoupnout do postavení favorita.
Až na centristy nejsou stávající velké strany, tedy Republikáni a socialisté, ze situace nadšení a své členy ve vládě spíše považují za přeběhlíky. Zástupce Republikánů ve čtvrtek řekl, že strana v nadcházejících volbách postaví proti Le Mairovi svého kandidáta, neboť "někdo musí její program hájit".
Elysejský palác dal přitom najevo, že ministři, kteří budou v parlamentních volbách poraženi, budou muset rezignovat. Toto pravidlo bylo podle listu Le Figaro zavedeno v roce 2007, jeho jedinou "obětí" se dosud stal konzervativec Alain Juppé, jehož v jeho volebním obvodě porazila socialistka.
Podle průzkumu veřejného mínění, jehož výsledky byly ve čtvrtek zveřejněny, podpora Macronovy nové strany Republika v pohybu před volbami roste. Tím se zvětšuje i šance, že Macron získá pro své reformní plány podporu v parlamentu, uvedla agentura Reuters. Nový šéf Elysejského paláce zamýšlí mimo jiné snížit daně firmám, reformovat trh práce, snížit veřejné výdaje a spustit investiční program v hodnotě padesáti miliard eur.
Z ankety agentury Harris Interactive vyplynulo, že Republiku v pohybu chce volit 32 procent ze 4600 oslovených voličů, což je oproti předchozí sondáži z 11. května nárůst o tři procentní body.
Jiný průzkum ale ukázal, že důvěra veřejnosti v nového prezidenta a premiéra na úvod jejich mandátu je nejnižší za posledních nejméně dvacet let. Macronovi věří 46 procent lidí a Philippovi 36 lidí, ukázala anketa agentury Elabe.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.