Big Brother v sutaně
Ve Vatikánu se mocně špicluje. Začalo to s VatiLeaks
01.03.2013 08:15
Jen pár hodin před odstoupením Benedikta XVI. vyvolaly ve Vatikánu neklid pověsti, že lidé v jeho zdech jsou bedlivě sledováni. Masivní šmírování kurie je dílem kardinála komořího Tarcisia Bertoneho, napsal týdeník Panorama. Pro blížící se konkláve to není dobrá výchozí situace.
Nejdůležitější papežův pomocník, kardinál komoří Bertone, který podle některých italských médií patří do širšího jádra favoritů na úřad Svatého otce, podle Panoramy systematicky sledoval dění ve Vatikánu.
Cílem bylo odhalit údajnou síť, jež existovala v souvislosti s nedávnou krádeží tajných dokumentů ve vlastnictví papeže. Aféra, jíž se začalo říkat VatiLeaks, zatím mimo jiné vyústila k odsouzení papežova komořího Paola Gabriela.
Bertone prý pověřil šéfa vatikánského četnictva Domenica Gianiho sledováním telefonních hovorů, e-mailů a komunikace biskupů a kardinálů. Jde prý o nejmasivnější a nejrozsáhlejší odposlechy, který kdy Vatikán zažil.
Detailně se například zaznamenávalo, kdo a v kolik hodin přišel do Vatikánu, v kolik hodin zase odešel a s kým v jaký čas hovořil. Žádné důkazy tohoto šmírování ale magazín Panorama nepředkládá.
Giani, velitel četnictva, je bývalým pracovníkem tajných služeb. Původně měl v nejbližších týdnech Vatikán opustit a jít pracovat jako bezpečnostní poradce pro OSN, ale to se zatím odkládá. Už krátce po svém jmenování do čela četnictva drasticky rozšířil bezpečnostní opatření. Zavedl magnetické karty a dovedl k dokonalosti kamerový systém. "Není čtverečního metru, který by unikl očím kamer," napsala Panorama.
Čáru přes rozpočet udělala Gianimu papežová nečekaná rezignace. O jeho budoucnosti má nyní rozhodnout nová hlava katolické církve. Gianiho přivedl roku 1999 do vatikánského četnictva jako viceinspektora papež Jan Pavel II. Od roku 2006 mu velí. Je mu 50 let a má dvě děti.
Corpo della gendarmeria (nezaměňovat se Švýcarskou gardou) má ve Vatikánu funkci policie. Četníci dbají o bezpečnost papeže, veřejný pořádek, dodržování zákonů, provádějí kriminální vyšetřování a rovněž kontrolují dopravu.
Šušká se, že sledování lidí ve Vatikánu stále pokračuje. Mnohé duchovní to znervózňuje, hlavně kvůli blížícímu se konkláve. Panorama uvádí, že rozsáhlé špiclování začalo v září loňského roku.
Zjistilo se, že papežovy dokumenty ukradl jeho sluha Gabriele. Byl obžalován a odsouzen, ale papež ho později omilostnil. Nezodpovězenou otázkou ovšem je, jestli důkladné sledování schválil sám Benedikt XVI., nebo šlo o iniciativu Bertoneho.
Ať tak či onak, papež pověřil vyšetřováním VatiLeaks kardinálské trio složené z Jozefa Tomka, Juliana Herranze Casady a Salvatora de Giorniho, kteří předali papeži složku o 300 stranách. Mimo jiné se v ní údajně informuje o silné homosexuální lobby ve Vatikánu.
Bertone považoval krádež papežových listin za velmi vážnou věc a měl podezření, že šlo o organizovanou věc. Šlo podle něj o účelové útoky na papeže - cílené a kruté.
Kolínský kardinál Joachim Meisner po oznámení Benediktova odchodu z úřadu prozradil listu Frankfurter Rundschau, že na papeže naléhal, aby Bertoneho propustil.
Svatý otec to ale rozhodně odmítl. Řekl: "Bertone zůstane, basta, basta, basta!" Zasvěcení označují vztahy papeže a kardinála komořího za úzké a důvěrné.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.