Konečně se rozhodl. Americký whistleblower Edward Snowden požádal o azyl ve Venezuele. Předtím mu ho nabídl tamní prezident Nicolás Maduro. Bez platných cestovních dokladů bude pro nejhledanějšího muže na světě těžké dostat se oficiálně z terminálu letiště Šeremeťjevo. Pokud se tam vůbec ještě ukrývá.
Žádost o azyl od Snowdena potvrdila v noci na dnešek venezuelská hlava státu. Američan se podle něj musí nyní rozhodnout, kdy chce odletět do Caracasu. Maduro v uplynulých dvou týdnech opakovaně uvedl, že v případě žádosti o azyl může počítat s kladnou reakcí Venezuely.
Prezident na adresu Snowdena prohlásil: "Jste pronásledován imperialismem, pojďte sem." Na otázku, zda už se s ním Snowden telefonicky spojil, odpověděl: "Ne, dosud ne, líbilo by se mi to."
Venezuela však ještě o udělení azylu oficiálně nerozhodla. Pokud tak učiní, bude nejspíše vystavena různým tlakům ze strany USA.
Jak se Snowden do Venezuely případně dostane, je otázka. USA mu doslova jdou po krku a na jeho dopadení spolupracují se řadou zemí. Američané jsou v tomto ohledu zjevně připraveni porušit i mezinárodní dohody a zvyklosti i vyvolat diplomatický skandál, což ukázal už nedávný faktický únos letadla bolivijského prezidenta Eva Moralese na cestě z Moskvy do Bolívie.
Únos prezidenta
Některé západoevropské země mu pod různými záminkami neumožnily přelet a donutily ho přistát ve Vídni. I když to Francouzi a další nepřiznali, téměř jistě neumožnili Moralesovi přelet přes své území proto, že se objevila zpráva, že na palubě je s Moralesem i Snowden.
Moralesův letoun však nebyl prohledán. Jeden pracovník letiště prý v úterý vstoupil na palubu, aby se pokusil zjistit, proč letadlo - hlásící technické problémy - ve Vídni přistálo.
"Formální prohlídka" však nenastala. K prohledání "v soudním smyslu" také prý nebyl podle mezinárodního práva důvod. "Prezidentské letadlo náleží k 'jeho území' a není možné ho jen tak prohledat," sdělil prezident.
Washington žádá zatčení Snowdena, který se pravděpodobně nachází v tranzitním prostoru moskevského letiště Šeremeťjevo, kam přiletěl 23. června z Hongkongu. Americké úřady Snowdena viní ze špionáže a krádeže úředních dokumentů.
Vyzradil totiž podrobnosti o utajovaném americkém programu Prism, jehož součástí je sledování internetové a telefonické komunikace v zahraničí.
Snowdenovi nabídly azyl hned tři latinskoamerické země, kromě Venezuely také Nikaragua a Bolívie. Rusko v sobotu naznačilo, že venezuelský azyl by byl pro Snowdena nejlepší možností.
Třicetiletý Snowden tento týden se žádostí o azyl oslovil přes 20 zemí. Některé už jeho žádost odmítly, jiné ji nemohou vyřídit, protože je nutné žádost podat na jejich území. V současnosti je však Snowden bez cestovních dokladů, neboť mu je Spojené státy zrušily.
Nikaragujský prezident Daniel Ortega přivítal, že udělit azyl Snowdenovi je ochotna právě Venezuela. Nikaragua, jejíž ekonomika je hodně závislá na Spojených státech, by si prý "tento luxus" nemohla dovolit.