VIDEO: Mohutná exploze na Manhattanu. Asi šlo o záměrný čin

Zahraničí
18. 9. 2016 07:14
Záběry z místa činu.
Záběry z místa činu.

Nejméně 29 lidí bylo zraněno při mohutné explozi, která v noci na neděli SELČ otřásla čtvrtí Chelsea na Manhattanu v New Yorku. Žádné zranění není podle lékařů závažné. Podle starosty New Yorku Billa de Blasia byl výbuch, k němuž došlo necelý týden po 15. výročí útoků z 11. září, pravděpodobně "záměrným činem", o spojení s terorismem však nejsou důkazy.

Nedaleko místa exploze našli policisté tlakový hrnec spojený s mobilním telefonem, který jako další možnou bombu prozkoumali policejní pyrotechnici.

Výbuch způsobila podle policejních zdrojů stanice CNN nálož umístěná v boxu připomínajícím krabici na nářadí, která stála před jedním z domů. Starosta poté prohlásil, že New Yorku v tomto okamžiku nehrozí žádné konkrétní nebezpečí. Policie zkoumá video z místa exploze, na kterém by mohl být člověk podezřelý z nastražení bomby.

Ohlušující výbuch na jindy poklidné rezidenční 23. ulici, který byl slyšet několik bloků daleko, vyvolal podle svědků paniku a hromadný úprk. Zraněné lidi podle jednoho ze svědků zasáhly malé kousky kovu. Policie oblast uzavřela.

Čtyři bloky od místa výbuchu našli o několik hodin později policisté tlakový hrnec, který byl připojen k elektrickému zdroji a k mobilu. Policie zatím nezveřejnila, co nádoba, u které byl nalezen popsaný papír, obsahovala. Podobné zařízení použili atentátníci před třemi lety k útoku v cíli maratonu v Bostonu.

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump slíbil v reakci na newyorský výbuch "výrazně tvrdší" přístup a nepřímo spojil explozi s teroristickými útoky ve světě. "Je to hrozné, co se děje v našem světě a v naší zemi. Budeme tvrdí, pohotoví a ostražití. A ukončíme to," slíbil voličům Trump. Jeho demokratická sokyně Hillary Clintonová varovala před předčasnými soudy a doporučila počkat na závěry policejního vyšetřování.

Autor: ČTK Foto: ČTK/ZUMA/Li Muzi

Další čtení

Soud otevřel případ odpírače vojny. Za komunistů odmítl vojenské cvičení

Zahraničí
Aktualizováno: 30. 4. 2025 02:06

Při požáru restaurace na severovýchodě Číny zemřelo 22 lidí, příčina je neznámá

Zahraničí
29. 4. 2025

Další světová válka? Podle Pákistánu na něj dnes Indie zaútočí

Zahraničí
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ