Holandsky a francouzsky mluvící komunity v Belgii už jsou opět ve při. Tentokrát jde o dvě zapůjčené pandy z Číny do této jazykově rozdělené země. "Pandy sváru," hlásal ve středu titulek listu Le Soir. "Pandy, otázka národního zájmu," připojil deník La Libre Belgique, zatímco si země začíná dělat obavy o dlouhodobě vyjednávanou a nyní kontroverzní dohodu o zapůjčení pand.
Problém spočívá v tom, že vzácné pandy, které jsou téměř jistým tahákem pro návštěvníky, mají být k vidění v zoo ve frankofonním jižním Valonsku nedaleko města Mons, jehož posledním starostou není nikdo jiný než premiér Elio Di Rupo. A belgická nejstarší a nejznámější zoo v samotném srdci Antverp v severním Vlámsku je rozhořčená, že souboj o pandy prohrála se zvířecím parkem Pairi Daiza, který vznikl teprve před několika desítkami let.
"Měli bychom mít jistou podporu premiéra," řekla AFP Ilse Segersová, mluvčí Antverpské zoo, která vznikla v roce 1843. "Měli jsme tu pár pand už koncem 80. let a máme nezbytnou infrastrukturu," dodala.
Pobouření Antverpské zoo se rychle změnilo v politickou otázku, když člen silné vlámské separatistické strany Nová vlámská aliance (N-VA) Zuhal Demir obvinil Di Rupa z protekcionismu, aby zvířata dostal do soupeřícího parku na své straně lingvistické fronty.
Zapůjčení pand belgickému premiérovi přislíbil ve středu čínský premiér Li Kche-čchiang během Di Rupovy cesty do Číny. "Příjezd těchto dvou pand je ctí pro Belgii a podtrhuje důvěru mezi našimi dvěma zeměmi," řekl Di Rupe tiskové agentuře Belga.
Čína zapůjčuje pandy do zahraničních zoologických zahrad jen na základě přísně stanovených podmínek. Do Belgie pošle i speciální tým, který se o dvouleté pandy bude starat. V současnosti má ve světě pandy velké jen 16 zoologických zahrad.
Jednou z nich je i zoo ve Francii, která v roce 2012 investovala pět milionů eur, aby nainstalovala klimatizaci a další vybavení, jež pro pandí ubytování požadovaly čínské úřady.