Volby anulovat nebudeme rozhodla ústavní rada Íránu
23.06.2009 08:00
Nejvyšší íránský ústavní orgán dnes zamítl žádost opozice anulovat nedávné prezidentské volby. V pondělí sice přiznala nesrovnalosti při sčítání hlasů, ale s tím, že výsledek to neovlivní. Informovala o tom íránská státní televize.
Volby se konaly 12. června a podle oficiálního verdiktu v nich s převahou zvítězil dosavadní prezident Mahmúd Ahmadínežád. Opozice výsledek napadla, hlasování považuje za zmanipulované a demonstracemi si chce vynutit nové volby.
ČTĚTE TAKÉ: Jak se vyvine situace v Íránu? Otázky a odpovědi
Íránský student: Říkají o nás, že jsme teroristé
Neda: zastřelená dívka symbolem protestů v Íránu
Dnešním oznámením nejvyššího ústavního orgánu, jemuž přísluší konečné rozhodnutí o platnosti voleb, íránský režim očividně uzavřel další dveře ke kompromisu. Už v pátek potvrdil Ahmadínežáda jako vítěze nejvyšší duchovní vůdce Íránu ajatolláh Alí Chameneí a vyzval demonstranty k ukončení protestů v ulicích. V pondělí pak elitní revoluční gardy, podléhající výhradně Chameneímu, pohrozily potlačením jakýchkoliv dalších protestních akcí opozice, které označily za "spiknutí" proti Íránu.
Hned téhož dne také gardisté už v zárodku potlačovali snahu demonstrantů uspořádat další protest v centru Teheránu. Důsledně znemožňovali srocování sebemenších skupinek lidí v ulicích i v metru a proti asi 200 úspěšným demonstrantům použili slzný plyn a pepř.
Protesty Ahmadínežádovců
Hrozby použití síly vůči opozičním protestům i nejméně 20 zabitých za více než týden jejich trvání vyvolávají stále větší znepokojení mezinárodního společenství. Íránské vedení ovšem označuje veškeré výzvy světových politiků k prověření regulérnosti hlasování a k zastavení násilí proti Íráncům snažícím se svobodně vyjádřit svůj názor za vměšování do vnitřních záležitostí země. V pondělí íránská vláda navíc obvinila Západ, že sehrál roli v podněcování nepokojů otřásajících Íránem od sporných prezidentských voleb.
Na dnešní odpoledne ohlásili stoupenci staronového konzervativního prezidenta Ahmadínežáda protest před britskou ambasádou. Pozorovatelé v Teheránu očekávají, že protesty Ahmadínežádových stoupenců se zaměří i na francouzský a německý zastupitelský úřad.
Británie, Francie a Německo nejenže kritizují postup íránského vedení v povolební situaci, ale také vedou za Evropskou unii jednání s Teheránem o jeho kontroverzním jaderném programu. Británie kvůli obavám ze zhoršující se bezpečnostní situace evakuovala z Teheránu rodiny svých diplomatů a stejně jako Itálie vyzvala občany, aby se vzdali nedůležitých cest do Íránu.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.