Štastný konec
Všech 33 chilských horníků je venku. Po dvou měsících
14.10.2010 06:06
Všech 33 horníků zavalených v chilském dole od 5. srpna bylo úspěšně vytaženo na povrch. Záchrana postupovala rychleji, než se čekalo, a skončila těsně před středeční desátou hodinou večer místního času (před třetí hodinou ranní našeho času).
Posledním vytaženým horníkem byl Luis Urzúa, předák směny horníků, která v dole pracovala v době závalu. Dostál tak své povinnosti odejít jako poslední z pracoviště. Na povrchu jej mezi prvními objal a uvítal chilský prezident Sebastián Piňera. "Vítejte zpátky do života," řekl mu stejně jako předtím ostatním horníkům.
"Chile už dnes není stejnou zemí jako před 69 dny," řekl prezident Urzúovi v reakci na to, že záchranná akce sjednotila celou zemi a zdvihla jí sebevědomí. "Jsem na vás všechny hrdý," dodal. "Jsem hrdý, že jsem Chilan," odpověděl mu předák Urzúa. Společně se záchranáři a členy rodin pak nahlas a s vervou zpívali chilskou hymnu.
Pod zemí tou dobou zůstávalo už jen pět záchranářů, podle některých zdrojů šest, kteří se tam spustili, aby organizovali vyprošťování horníků. Postupně byli na povrch z hloubky 622 metrů vyváženi i oni. Po nastoupení posledního z horníků do kabiny a jejím odjezdu záchranáři v podzemí rozvinuli před televizní kamerou nápis Mise skončila, Chile. Jako poslední v dole na kabinu čekal 26 minut záchranář Manuel González, který se sám odbavil nahoru. Za sebou nechal prázdný, zavalený důl.
Záchrana trvala necelý den
Záchranná kabina Fénix 2, nazvaná podle mytického ptáka, který povstal z popela, fungovala zcela bezchybně, a v závěru záchranné operace dokonce zrychlovala svou činnost - cyklus vytahování posledních několika horníků netrval ani 25 minut, uvedla televize n-tv. Jediným zdržením byla v úvodních hodinách plánovaná pětatřicetiminutová přestávka na údržbu kladkového kola, přes které vede lano k záchranné kleci.
První zachráněný horník Florencio Ávalos se dostal na povrch ve středu v pět hodin a jedenáct minut ráno našeho času. Poslední podle seznamu Luis Urzúa ve čtyři minuty před třetí ráno. Vlastní vytahování horníků na povrch tak trvalo přesně 22 hodin a 39 minut, oproti původně plánovaným 48 hodinám.
Všechny horníky na povrchu průběžně vítali členové rodin a vedle chilského prezidenta také jeho manželka. Po uvítání byli zachránění přepraveni k prvnímu lékařskému vyšetření a poté vrtulníkem převáženi do nemocnice. Zdravotní stav horníků je v zásadě dobrý, dva z nich ale čeká naléhavá zubní operace s celkovou anestezií, uvedl ministr zdravotnictví Jaime Manalich.
Oba horníci, jejichž jména ministr neuvedl, budou operováni ještě dnes kvůli "dost vážným ložiskům zubní infekce". Jde ale o jediné případy zatím známých zdravotních potíží zavalených horníků, s výjimkou zápalu plic jednoho z havířů, který je ale již několik dní léčen antibiotiky posílanými k zavaleným.
"Stav ostatních je více než uspokojivý," řekl ministr. "Žádná nepříjemná překvapení se nekonala," dodal. Zdraví horníci budou podle něj z nemocnice propuštěni ještě dnes odpoledne.
Před očima celého světa
Vyprošťovací operaci sledovalo na dva tisíce novinářů z celého světa a televizní záběry v přímém přenosu vysílaly televizní stanice do mnoha zemí a s nimi téměř miliarda lidí ve všech světadílech. Jde také o první záchrannou akci tohoto druhu, která byla přenášena v přímém přenosu, se záběry z podzemí při nastupování horníků do kabiny i z povrchu při jejich vystupování a vítání.
V celém Chile, kterému dala záchranná akce zapomenout na únorové katastrofální zemětřesení, panovalo celou dobu nadšení, euforie zřejmě ještě nějakou dobu vydrží. V hlavním městě Santiagu propukl již po vytažení prvního horníka koncert automobilových klaksonů, lidé skandovali "válečný" pokřik normálně slýchaný na stadionech "Chi! Chi! Chi! Le! Le! Le!" V řadě míst sledovali lidé záchrannou operaci v televizi.
Horníci do dneška strávili pod závalem 700 tisíc tun skály 69 dnů. To je nejdelší doba na světě, po kterou lidé přežili uvězněni pod povrchem.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.