Nejméně sedmdesát civilistů přišlo o život a desítky dalších byly zraněny při explozi v muniční továrně na jihu Jemenu. Oběti prohledávaly závod, který v neděli vyloupilo komando al-Kajdy.
"Mezi oběťmi jsou i děti," řekl agentuře AFP Muhsín Sálim Saíd, člen obecního úřadu v Chanfáru, pod který továrna administrativně spadá. Několik sanitních vozů pokračuje v převážení zraněných do vládní nemocnice v blízkém městě Džaar.
Okolnosti a příčina dnešní exploze nebyly zatím vyjasněny, řekl Saíd. Podle místních obyvatel citovaných agenturou Reuters otřáslo továrnou několik výbuchů, které byly slyšet až patnáct kilometrů daleko.
Do závodu se dnes podle místních úřadů vydali civilisté s úmyslem odnést si odtud zbraně nebo munici. Továrnu v neděli přepadlo asi třicetičlenné komando mužů v kuklách, kteří si odtud odnesli bedny s municí. Naložili je na čtyři malá nákladní auta a nerušeně z místa loupeže odjeli. Při přepadení zneškodnili stráže, což dnes civilistům umožnilo vstup do areálu závodu.
Továrna na Kalašnikovy
Továrna nesoucí název 7. října se nachází blízko Džaaru, který je baštou Al-Káidy v provincii Abján. Její bojovníci v neděli svedli s vládními vojáky ozbrojený souboj o kontrolu nad městem.
Zbrojní závod, který je pozůstatkem sovětské éry, kdy byla někdejší Jemenská lidově demokratická republika satelitem Moskvy, se specializuje na výrobu munice do samopalů Kalašnikov. Ty patří do základní výzbroje jemenských ozbrojených sil a zároveň jsou velmi oblíbené mezi obyvatelstvem.
Nošení zbraní je v Jemenu svého druhu národním sportem. Na jeho bezmála čtyřiadvacet milionů obyvatel připadá podle odhadů sedmdesát milionů kusů střelných zbraní.
Jihojemenská provincie Abján je názorným příkladem toho, jak malou kontrolu má ústřední vláda prezidenta Alího Abdalláha Sáliha v mnoha oblastech země. Al-Káida v této rozsáhlé, polopouštní provincii operuje zcela nepokrytě, velmi aktivní jsou tam i separatisté žádající autonomii.
Vláda v Jemenu se již dva měsíce otřásá pod vlivem masových demonstrací ze odstoupení dlouholetého prezidenta Alího Abdalláha Sáliha. Jeho pozici minulý týden oslabil přechod řady armádních důstojníků na stranu opozice. Prezident Sálih se zpočátku snažil upokojit opozici slibem, že nebude kandidovat v řádných prezidentských volbách v roce 2013. V sobotu dokonce vyjádřil připravenost rezignovat během několika hodin za podmínky, že se tak stane důstojně. Později svá slova zpochybnil s tím, že opozice své požadavky prý neustálé stupňuje.