Výjimečný stav v Pakistánu: zatýkala se opozice
04.11.2007 10:36 Aktualizováno 04.11. 17:49
Část pákistánských opozičních představitelů a několik soudců zadržela policie od sobotního rozhodnutí prezidenta Parvíze Mušarafa vyhlásit v zemi výjimečný stav. Mezi zadrženými je i Machdúm Džávid Hašmí, úřadující předseda opoziční Pákistánské muslimské ligy Naváze Šarífa a Asma Džahangirová, předsedkyně nezávislé Komise pro lidská práva v Pákistánu.
Policie podle pozorovatelů zadržela především ty, kdo se postavili do čela kampaně proti Mušarafově vládě a především proti skutečnosti, že si podržel spolu s prezidentským úřadem i post vrchního velitele armády. Právě tato funkce mu poskytuje pravomoc vyhlásit nejen výjimečný stav, ale také stanné právo.
PŘEČTĚTE SI: Pakistánský prezident vyhlásil výjimečný stav
V rámci preventivních opatření bylo v Pákistánu zadrženo 400 až 500 lidí poté, co prezident Parvíz Mušaraf v sobotu vyhlásil výjimečný stav. Na tiskové konferenci v Islámábádu to v neděli oznámil premiér Šaukat Azíz.
Podle jeho slov je pákistánská vláda nadále rozhodnuta uspořádat parlamentní volby, které se měly konat v lednu 2008, jen zatím neurčila, kdy budou vypsány. "Jsme odhodlaní zajistit, aby se konaly parlamentní volby a aby v Pákistánu vzkvétal demokratický proces," řekl Azíz.
DÁLE ČTĚTE: Situace v Pákistánu vyvolává znepokojení
"V důsledku toho, co se tu stalo, mohou být určité časové posuny, ale rozhodnutí zatím nepadlo," dodal s tím, že výjimečný stav potrvá co nejkratší možnou dobu.
Zemi čeká stávka
"Druhý převrat generála Mušarafa," hlásí nedělní titulek pákistánského deníku Dawn. "Bylo vyhlášeno stanné právo," píše list Daily Times. Tvrzení médií a bývalé pákistánské premiérky, předsedkyně opoziční Pákistánské lidové strany (PPP) Bénazír Bhuttové, že v zemi bylo de facto vyhlášeno stanné právo, ovšem popřel generální prokurátor Málik Muhammad Kajjúm. Podle jeho slov se nedá mluvit o stanném právu v případě, že premiér a parlament nadále fungují.
Pákistánští soudci v neděli vyzvali k celonárodní stávce právníků vyhlášené na pondělí. "Od pondělí zahájíme boj. Právníci vstoupí do stávky. Budeme pořádat protesty a bojkotovat soudy," řekl Hámid Alí Chán, bývalý předseda asociace obhájců nejvyššího soudu. Mušaraf v sobotu zdůvodnil vyhlášení výjimečného stavu stoupajícím počtem násilných útoků extremistů v zemi, ale také vměšováním justice do politiky.
Přes dvě stě pákistánských vojáků bylo propuštěno
Islámští ozbrojenci v neděli propustili na svobodu 211 pákistánských vojáků zadržovaných od srpna na severozápadě země u hranic s Afghánistánem. Učinili to pouhý den poté, co pákistánský prezident vyhlásil výjimečný stav mimo jiné s ohledem na zvýšenou aktivitu extremistů.
"Vojáci se vrátili do tábora v Jižním Vazíristánu," sdělil mluvčí pákistánské armády generál Vahíd Aršad. Jižní Vazíristán je kmenová oblast v blízkosti Afghánistánu, o níž se předpokládá, že je úkrytem bojovníků afghánského hnutí Taliban a teroristické sítě Al-Káida.
Mušaraf se s pákistánskými soudci dostal do sporu letos v březnu, kdy se rozhodl odvolat předsedu nejvyššího soudu Iftikhara Čaudhrího, což bylo považováno za útok na nezávislost justice. Od té doby jsou soudci vnímáni jako předvoj protimušarafovského odporu.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.