Zavřené restaurace
Za pandemie výrazně přibylo lidí, kteří pijí alkohol doma o samotě
08.04.2021 15:00
V době koronavirové pandemie spojené s omezením kontaktů, společenských akcí i zavřením restaurací lidé pijí alkohol hlavně doma ve společnosti partnera, člena rodiny nebo se spolubydlícím. Dříve bylo nejčastějším důvodem setkání s přáteli a blízkými. Zdvojnásobil se také podíl těch, kteří pijí doma sami. Vyplývá to z výzkumu společnosti Nielsen Admosphere.
Před vypuknutím pandemie pili dotázaní nejčastěji při posezeních s přáteli a blízkými (58 procent) nebo na oslavách či během svátků (54 procent). V současnosti je nejčastější pití doma ve společnosti členů vlastní domácnosti - tuto možnost uvedlo 57 procent respondentů, což je o 17 procentních bodů víc než před vypuknutím epidemie. Druhé místo patří oslavám a svátkům, tedy stejně jako před uzávěrou země - nyní to jako příležitost ke konzumaci alkoholu uvádí 45 procent oslovených, dříve 54 procent. Pití při posezení s kamarády a blízkými se nyní nevzdalo 34 procent respondentů, ve větší míře podle autorů průzkumu jde o mladší ročníky.
K pití doma o samotě se nyní uchylují dvě pětiny lidí, zatímco před pandemií to byla pětina. Tato tendence byla dříve a je i nyní typičtější pro muže a rovněž stoupá spolu s věkem respondentů. K pití o samotě se zároveň výrazně více uchylují silní konzumenti alkoholu, tedy ti, kteří pijí víckrát za týden.
Nedávný výzkum agentury Nielsen Admosphere ve spolupráci s kampaní Suchej únor ukázal, že během pandemie lidé konzumují alkohol o něco méně, k čemuž přispělo omezení sociálních kontaktů a dalších příležitostí k pití alkoholu. Současná vlna pandemických opatření a s ní spojená další omezení kontaktů opět mírně snížila konzumaci alkoholu v méně rizikových skupinách, zatímco u těch, kteří pijí alkohol několikrát týdně, zůstala konzumace na stejné úrovni jako v únorovém výzkumu, uvedla Hana Friedlaenderová z Nielsen Admosphere.
Vysvětluje to tím, že slabší konzumenti alkoholu, tedy ti, kteří pijí alkohol jednou až čtyřikrát měsíčně, mají pití častěji spojené s nějakou sociální aktivitou, jako je posezení s přáteli či událost typu koncertu.
Zhruba třetina z oslovené internetové veřejnosti hodnotí své psychické rozpoložení v době pandemie jako spíše dobré nebo velmi dobré, čtvrtina naopak jako spíše špatné nebo velmi špatné. O něco více než dvě pětiny jsou momentálně v neutrálním rozpoložení, tedy necítí se ani dobře, ani špatně. Po psychické stránce lockdown více dopadá na ženy, lidi od 18 do 44 let a s nižším vzděláním.
Zjištěná data také neukázala jasný vztah mezi psychickou pohodou v době pandemie a konzumací alkoholu. Největší psychickou pohodu vykazují umírnění konzumenti alkoholu, kteří se napijí zhruba dvakrát až čtyřikrát měsíčně. Skupiny abstinentů nebo naopak rizikových konzumentů v průzkumu vykazovaly vyšší podíl lidí s horší psychickou pohodou.
Březnový výzkum uskutečnila agentura Nielsen Admosphere on-line formou na vzorku 460 respondentů z internetové populace starší 18 let.
1