Žárlivý Skot třikrát <span>unikl popravě</span>, nyní je na svobodě

Zahraničí
8. 1. 2008 11:02
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoV lednu 1987 byl Kenny Richey odsouzen k trestu smrti za to, že rok předtím v Ohiu zavinil smrt dvouleté dívky Cynthie Collinsové. Ze žárlivosti a touze po pomstě měl zapálit dům, v němž bydlela jeho bývalá přítelkyně s novým nápadníkem, a při požáru Cynthia uhořela.

 Richie se nikdy nepřiznal a po dvaceti letech vězení, řadě žádostí o jeho propuštění, poté, co se případem zabýval i britský parlament a bývalý premiér Tony Blair, byl propuštěn na svobodu.

Chci, abys věděl, že nikoho neoklameš. Ani mě, ani to dítě, ani tady ty lidi. Budeš se smažit v pekle. S těmito slovy přijala zprávu o propuštění teta malé Cynthie Valerie Binkleyová. Šestistránkovou řeč, jíž chtěla u soudu zabránit propuštění Kennyho Richeyho, pro slzy nedokončila. Rodina je o vině Skota Richeyho stále přesvědčena a proti jeho propuštění protestuje.

Matka Kennyho Richeyho s fotografií syna v rodiném domě v Edinburgu.Bouřlivé vztahy a požár

Dnes je Richeymu 43 let. Téměř polovinu života strávil ve vězení. Dostala ho tam jeho povaha a možná také souhra náhod, o čemž jsou mnozí přesvědčeni a jiní to stejně pevně odmítají. Souhrou náhod se nyní dostává na svobodu.

Richey se narodil v Holandsku, jeho otec byl Američan, matka pocházela ze Skotska. Rodina později žila v Edinburghu. Po rozvodu rodičů se Richey stěhuje za otcem do Ohia ve Spojených státech. Po krátkém manželství a službě u námořnictva má žárlivé výstupy se svou bývalou přítelkyní. Několik lidí je svědky vyhrožování, při kterém Richey prohlašuje, že zapálí dům své bývalé přítelkyně.

Jen týden před odjezdem Richeyho do Skotska dům hoří a v jednom z bytů umírá dvouletá Cynthia. Během pozdějšího vyšetřování není zcela objasněno, zda požár nevznikl náhodou.

Cela smrti.Poprava, která se nekonala

Poprvé měl být Kenny Richey popraven rok po smrti Cynthie, 30. června 1987, na elektrickém křesle. Poprava je na poslední chvíli odložena. Jen několik hodin jej dělí od smrti v roce 1994. Poprava je opět odložena.

V roce 1997 vzali zpět svá slova dva svědci, kteří dosud tvrdili, že slyšeli Skotovo vyhrožování. O rok později odmítá odvolání Richeyho právníka Nejvyšší ohijský soud a vězeň opět o vlásek ujde popravě. Případ začínají řešit federální soudy.

V březnu 2004 podpořilo Richeyho prohlášení o nevině na 150 poslanců dolní komory britského parlamentu poté, co tehdejší britský ministerský předseda Tony Blair přislíbil, že se případem bude zabývat. Skot odmítá přiznání viny, stejně jako soudní vyrovnání, podle něhož by si byl odseděl jedenáct let za žhářství a za zabití.

Po mnoha peripetiích byl rozsudek zrušen v srpnu loňského roku. Soud nařídil nový proces nebo propuštění Richeyho do 90 dnů. Skot vyšel začátkem tohoto týdne po dvaceti letech z cely smrti.

Ilustrační foto: Profimedia

Autor: - zah -

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ