Britský ministr obrany Michael Fallon a jeho americký protějšek James Mattis v Londýně uvedli, že spojenci ze Severoatlantické aliance by měli každoročně zvyšovat svůj příspěvek na obranu. Země, které neutrácejí za obranu dlouhodobě doporučovaná dvě procenta HDP, vyzvali, aby zvýšily své úsilí.
Američané na takový vývoj tlačí s poukazem na komplikovanou mezinárodní situaci už delší dobu, výrazněji ale jejich slova znějí především od nástupu nové administrativy prezidenta Donalda Trumpa.
Země NATO se už v roce 2014 zavázaly zastavit pokles výdajů na obranu a dostat je v deseti letech ke dvěma procentům HDP. Zatím to většina zemí, včetně Německa či Česka, nesplňuje. Požadavek plní podle předběžných čísel za rok 2016 zatím kromě Spojených států jen Británie, Polsko, Estonsko a Řecko.
Spojené státy jsou podle Mattise znepokojeny ruskou přítomností v Afghánistánu a ruskými aktivitami směrem k bojovníkům Talibanu. "V tuto chvíli nemohu říci, jestli se (tyto aktivity) projevily v (dodávkách) zbraní a podobných věcech. Ale pochopitelně to, co tam dělají, nás vzhledem k jejich dalším aktivitám znepokojuje," řekl Mattis na společné tiskové konferenci s Fallonem. Rusko už dříve odmítlo obvinění ze spolupráce s Talibanem, které vznesla americká armáda.
Mattis dodal, že se ještě nerozhodl, zda doporučí zvýšení počtu amerických vojáků v Afghánistánu. V zemi v současnosti působí zhruba 8400 příslušníků americké armády, kteří zajišťují především výcvik afghánských bezpečnostních sil a účastní se protiteroristických operací.
Šéf Pentagonu rovněž kritizoval "lehkomyslné" počínání Severní Koreje a na adresu Íránu uvedl, že se nadále chová jako "vývozce terorismu" a stále financuje činnost teroristů. Na prosbu o komentář k jeho výroku z roku 2012, že hlavní hrozbou pro USA je "Írán, Írán, Írán", uvedl, že chování Teheránu se podle něj nezměnilo.
Americký prezident Trump opakovaně vyzývá k revizi mezinárodní dohody s Íránem o jeho jaderném programu. Dohoda z roku 2015 vedla ke zrušení protiíránských sankcí výměnou za zpomalení íránského jaderného programu.