Jako mor se severní Ugandou šíří záhadná choroba, která si vybírá zásadně dětské oběti. Podle informací BBC zaznamenala vláda za posledních několik měsíců přes tři tisíce případů. Většina z nich pravděpodobně skončí smutně - lékaři totiž nevědí, co takzvanou "kývavou nemoc" způsobuje a jakým způsobem ji léčit. Obávají se, že by se z nákazy mohl stát "nový virus AIDS".
V ugandské vesnici Kitgum je mnoho rodin, které postihla hrůzná "kývavá nemoc". Patnáctiletý Francis Anywar patří mezi ty, kteří s chorobou musí již několik let žít. "Sedí nahý, vypadá, jako by byl v jiném světě, nikdy nemluví. Jizvy na jeho hlavě dokazují přítomnost silných záchvatů, které se dostavují několikrát denně," popisuje reportér britské stanice BBC Will Ross.
Francis patří k těm, které postihla záhadná nemoc, která se poprvé objevila v šedesátých letech v Ugandě a Tanzanii. Objevuje se u dětí ve věku od pěti do patnácti let, u nichž zastavuje mentální i fyzický vývoj. Pacienti tak vypadají výrazně mladší, neumějí se o sebe postarat, většinou nemluví a několikrát za den je prý postihují záchvaty, při kterých se kývají, mají křeče a nereagují ani na prudkou bolest.
Lékaři v koncích
"Oheň v kuchyni je pro ně smrtelná past, protože v případě záchvatu neumějí uhnout před plameny. Jedna zdravotní sestra uvedla, že u mnoha dětí se rozvine psychóza, takže utíkají do pralesa. Většinou se už nevrátí, protože tam zemřou hlady," píše Ross.
Pro rodiny to znamená povinnost starat se o nemocné 24 hodin denně, přitom jsou často od ostatních z vesnice izolováni. Přestože vláda v současnosti zakládá centra pomoci, většina lidí nemá dostatek financí, aby péči svým potomkům zajistila.
Navíc ani lékaři neumějí výrazně pomoci. Původ choroby totiž přes intenzivní vědecké bádání v posledních deseti letech zůstává neobjasněn. Ataky nemoci se objevují v určitých obdobích a pouze v ohraničené oblasti. Podle americké organizace Centers for Disease Control and Prevention by mohlo jít o druh epilepsie, jelikož jsou nejvíce postiženy neurologické trasy v mozku. Záchvaty navíc vyvolává pocit horka, chladu či pouhý pohled na jídlo.
"Lékaři v Ugandě začali podávat pacientům nový lék, který se užívá proti epilepsii. Zdravotnický personál uvádí, že u některých dětí došlo k drobnému zlepšení a k méně častým záchvatům. Nemoc se ale bohužel projevuje ve stadiu, kdy již došlo ke zničení nutného vývoje dětí a změny jsou u nich nevratné," píše BBC.
Příčina neznámá
Podle starší teorie záchvaty způsobuje vir podobný ebole přenášený opicemi. Děti se podle jedné studie mohou nakazit pojídáním opičího masa, což je v Ugandě běžné. Americká zdravotní organizace CDC minulý rok uvedla, že u některých pacientů byl zaznamenán výrazný nedostatek vitaminu B6, který je pro vývoj organismu důležitý. "Nemůžeme ale ani vyloučit, že se jedná o autoimunitní chorobu, která se dědí," píší vědci na webu.
Americký neurotoxikolog již několik let prosazuje názor, že nemoc přenášejí takzvané muchničky, které se vyskytují zejména v této africké oblasti. Tím by se podle něho vysvětlil i důvod, proč se za padesát let nemoc nerozšířila i na další kontinenty. "Máme-li dost rozumu, přijdeme tomu na kloub. Nesmíme to nechat zajít tak daleko jako AIDS," uvedl pro agenturu AP.