Přestože se blíží chladné počasí, pylová sezona ještě nekončí. Podle odborníků se totiž období nevhodné pro alergiky stále prodlužuje. Způsobuje to nejen změna klimatu, ale také životní styl současné populace, který rozvoji alergií nahrává.
"Pyly jsou každým rokem silnější, jejich sezona se prodlužuje a stále více lidem způsobují alergie," upozorňuje Estelle Levetinová ze společnosti American Academy of Allergy, Asthma and Immunology. Podle ní budou letos alergici trpět až do konce října. Zatímco na jaře kvetou zejména stromy a trávy, od poloviny srpna nemocné dráždí především pyly ambrózie, jetele či kopřiv, plísně a roztoči.
"Změna klimatu může za to, že se podzimní alergie protahují až do prvních mrazů. Za pár let může pylová sezona trvat prakticky až do zimy," vysvětluje ředitel stejnojmenné společnosti Jeffrey G. Demain. Zvyšující se počet alergiků potvrzuje i Státní zdravotnický ústav, podle kterého jsou nejvíce ohroženi děti a mladiství.
Anketa:
Považujete alergii za závažnou chorobu?
Podle posledních statistik trpí alergií každé sedmé dítě ve věku od 12 do 19 let. Přestože nemoc má až 20 procent světové populace, odborníci nemohou přijít na to, proč pacientů neustále přibývá. Jedna teorie, kterou podporuje i Jeffrey Demain, tvrdí, že příčinou je znečištěné prostředí. "Používáme přístroje vylučující plyny, které se zadržují v atmosféře, ohřívají klima a rostliny mají vegetační období téměř až do prvního sněhu," tvrdí Demian.
Navíc se čím dál více alergenů objevuje přímo v domovech. "Máme příliš čisto. Jsme vystaveni menšímu množství bakterií a imunitní systém tím spíše zareaguje přehnaně na neškodné látky jako pyl," vysvětluje Levetinová na serveru CNN. Problém však může být i ve stresovém životním stylu, nevhodné potravě či vlivu antibiotik na trávicí trakt.
Na druhou stranu existuje široká škála léčebných postupů. Odborníci proto doporučují: pokud vám slzí oči, kýcháte a celé léto nevyjdete z domova bez kapesníku, navštivte lékaře. Většiny příznaků se lze vhodnou léčbou zbavit.