Žijeme ve zvláštní době. Době alkoholové. Době, kdy není divný ten, kdo pije, nýbrž ten, kdo nepije. "Mám děsnou kocovinu," říkáme pyšně. "Jsi fakt dobrej," chceme slyšet. Proběhly vánoční svátky. Svátky rodinné pohody, klidu, míru, přejídání a alkoholu.
Je deset hodin ráno, zalepený voči, nemůžu vstát. Kafe a cigáro si dám, včera jsem pil zas jako Dán. A ty se díváš, ty se na mě díváš pohledem, kterej každej mužskej zná, a jen žena ho dovede. Slibuju, že nebudu pít, včera to bylo naposled... V textu písně od skupiny Rybičky 48 se najde kdejaký muž. Popisuje kocovinu. Stav po opici, kdy se cítíte pod psa. Někomu stačí k přilákání téhle okolnosti dvě sklenky vína, jiný musí stáhnout dvě lahve.
Co se vlastně v těle člověka děje? Kocovinu způsobuje rozklad alkoholu v krvi a v jednotlivých orgánech. "V těle je najednou nedostatek vody a minerálů, alkohol totiž působí močopudně. Typické příznaky jsou bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Výrazně zhoršené jsou rozumové schopnosti a úsudek," řekl TÝDNU Karel Nešpor, primář mužského oddělení léčby závislostí v pražských Bohnicích. A varuje: "Někdy vede kocovina i k bezvědomí, to když klesne hladina krevního cukru. Zvlášť při kombinaci s léky proti cukrovce. Může nastat krvácení do trávicí trubice a dojít ke zhoršení mnoha chronických nemocí."
Autobus pro znavené
Pst! Lidé se právě léčí z kocoviny, stojí na zadní straně autobusu zvaného "Hangover bus" (hangover, angl. kocovina). Projíždí ulicemi Las Vegas a láká znavené pařmeny na palubu. Ordinace, lehátka, alkoholový odér. Zde vládne anesteziolog Jason Burke. První americký specialista na kocovinu, alespoň to o sobě tvrdí. Burke slibuje, že díky nitrožilní hydrataci organismu vyléčí až 95 procent pacientů s kocovinou během 45 minut. Vyjde vás to zhruba na 4000 korun. Ano, i z kocoviny je dnes byznys.
V Amsterdamu byl zas letos v říjnu otevřen první kocovinový bar. Na posteli koukáte na filmy a chodíte se hydratovat do rozkošných fontátek rozsetých všude kolem. Chybějí jen lázeňské oplatky.
Zahnat kocovinu ale klidně můžete i v teple domova. Jen to asi nebude tak rychlé a příjemné. Litry vody, čerstvý vzduch, česnečka, silný vývar, vyprošťovák v podobě piva a na rozcitlivělý žaludek roztok s jedlou sodou. Babské rady, které nám uleví. Snad. "Pozor na léky proti bolestem. Při interakci s alkoholem hrozí krvácení do žaludku či poškození jater. Vyhýbejte se i kofeinu a těžce stravitelným potravinám, jako jsou zavináče nebo kyselé okurky. Trávicí systém totiž není v dobré kondici. Nedoporučuje se ani sauna a fyzická aktivita, to je zase riziko pro srdce," upozorňuje Karel Nešpor. Tak co tedy máme v bídném rozpoložení dělat? "Odpočívat, spát a doplnit šetrně tekutiny a minerály. A příště si dát pozor," varuje lékař.
Jsem fakt špatnej
Kocovina umí potrápit i světovou ekonomiku. Jednorázové dovolené za účelem vyspání se z opice a snížená schopnost pracovat stojí ekonomiku Spojených států ročně 220 miliard dolarů, eurozónu ročně 156 miliard eur...
Přiznejme si: když už jdeme s kocovinou do práce, odvedeme stejný výkon jako v běžném stavu? "Ty vole, já jsem dneska fakt špatnej. Nejšpatnější ze špatnejch. I kdybych založil tým špatnejch lidí, budu jeho kapitán i největší hvězda," zahuhlal jeden z redaktorů TÝDNE po firemním vánočním večírku.
Češi jsou v pití alkoholu přeborníci. Potvrzují to i statistiky, které letos zveřejnila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). V České republice se ročně prodá 11,9 litru alkoholu na osobu. Větší spotřebu mají z 35 členských států pouze Rakušané (12,2 litru alkoholu na osobu ročně). Naopak nejméně pijí v Turecku (1,5 litru) a v Izraeli (2,7 litru).
Doktorka Sarah Javisová tvrdí, že existují lidé, kteří i po velké pitce ráno vyskočí z postele s čistou hlavou. Žádná migréna, žádný žaludek na vodě. Pokud patříte k této menšině, nejásejte. Vaše tělo je už nejspíš na vysoké dávky alkoholu zvyklé.
Odvodněné ženy
Podle odborníků trpí kocovinou více ženy. "Mají sice větší množství tělesného tuku, ale méně vody v organismu. A protože alkohol koluje vodní cestou, ženy mají množství alkoholu v krvi větší. Rychleji se opijí a pak mají horší kocoviny," přidává doktorka Javisová. Důvodem může být i to, že ženy většinou během popíjení jedí méně než muži. Ideálně bychom si měli před alkoholovým večerem dát plnohodnotné jídlo. Pokud nemáte velký hlad, doporučuje se sníst pár lžic bramborové kaše s pořádnou porcí másla. A třeba to zapít hruškovým džusem, který prý snižuje následnou kocovinu až o 21 procent.
Byť je ženám ráno stejně (ne-li více) mizerně jako mužům, často to na sobě nedají znát. "Co se děje, miláčku?" ozve se zpod novin na gauči. "Nic," odpovíte stroze, zatímco uklízíte uklizené a co chvíli se významně chytáte za hlavu. A když vám po silvestrovské noci bude opět bídně, zkuste si zabroukat: "Slibuju, že nebudu pít, včera to bylo naposled..."
Kanárek k snídani
Fajnšmekři se mohou při léčbě kocoviny inspirovat v zahraničí. V Portoriku si při pití alkoholu zároveň drží v podpaždí plátek citronu. Je to prý skvělá prevence dehydratace. Ve Vietnamu popíjejí horkou vodu s rozemletým nosorožčím rohem a v Mongolsku speciální koktejl z rajčatového džusu a párem nakládaných ovčích očí. Ve starém Římě si po kalné noci osmažili k snídani kanárka. Není jen jasné, zda ho jedli s hlavou, či bez ní. Na Sicílii zase servírovali sušené býčí žlázy a ve starém Řecku ovčí plíce. Chutnalo to jako guma. Zkrátka jiný kraj, jiný mrav.