Američané chtějí <span>dětem nasadit náramky</span> měřící promile

Zdraví
27. 5. 2010 10:20
Náramky zatím měří alkohol jen hlídaným osobám.
Náramky zatím měří alkohol jen hlídaným osobám.

Náramky zatím měří alkohol jen hlídaným osobám.Náramky, které z potu "odezírají" případné promile alkoholu, se v Americe používají od roku 2003. Zatím jen v nápravném řízení pro podmínečně odsouzené nebo lidi v domácím vězení. Mnozí rodiče je chtějí koupit svým dětem. Zatím to není možné.

Náramky byly úředně použity už na 136 tisících lidech, kteří je průměrně nosili 90 dní. Jeden stojí 1500 dolarů, tedy cca 31 tisíc korun. Přesto, že o ně mají zájem někteří rodiče, zatím se prodávají jen soudcům a úředníkům. "Zatím se dělají náramky jen pro účely nápravného systému, ale měly by jednou být běžné na trhu," řekla k tomu Kathleen Brownová, mluvčí denverské společnosti Alcohol Monitoring Systems, která dosud jako jediná náramky monitorující konzumaci alkoholu (zvané SCRAM, S ecure Continuous Remote Alcohol Monitoring) vyrábí.

Náramek využívá stejnou technologii jako zařízení pro dechovou zkouškou na alkohol. Ovšem namísto dechu zkoumá pot na kůži. Po konzumaci se alkohol dostává do krve a jeho malé množství odchází kůží, kterou náramek testuje každou půl hodiny. Přítomnost alkoholu nahlásí společnosti, jež kontaktuje soud nebo úřady.

Náramek nosila Lindsay Lohanová
 
Náramky SCRAM mohou podle společnosti současně plnit i funkci známějšího elektronického náramku, který se léta používá ke kontrole pohybu podezřelých osob nebo vězňů podmínečně propuštěných do domácího vězení, dodala AP.

Poslední známý případ o použití SCRAM se týká americké herečky Lindsay Lohanové. Soud jí nařídil nosit náramek kvůli tomu, že nedokončila protialkoholní vzdělávací kurzy. Účast na kursech ji uložil za řízení pod vlivem alkoholu a držení drog, jehož se dopustila v roce 2007.

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ