Obyvatelé Spojených států spotřebovávají stále více prášků na spaní. Američtí lékaři na ně podle posledních dostupných údajů předloni vydali kolem 48 milionů předpisů, asi dvakrát více než v roce 2002. Informoval o tom deník The Washington Post. Problémy se spánkem podle něj má téměř třetina Američanů. V USA se ročně prodají na tyto potíže léky za 1,8 miliardy dolarů.
"Každý hledá něco, co mu pomůže usnout," podotkl Lawrence Epstein, který působí na lékařské fakultě Harvardovy univerzity a v síti lékařských center, jež pomáhají lidem s poruchami spánku. Lékaři ve Spojených státech již delší dobu předepisují novou generaci léků na spaní neobsahující benzodiazepiny, které byly návykovější a měly nežádoucí vedlejší účinky.
Podle odborníků přitom tyto přípravky, kterým se ve Spojených státech podle účinné látky říká Zet léky, budou dále získávat na popularitě. Objevují se totiž stále více v levnějších generických verzích, které je možné vyrábět, když na původní lék vyprší patentová ochrana. Podle listu The Washington Post tyto léky dokážou uspat člověka do hodiny a jejich účinky trvají nejméně čtyři hodiny.
Podle Epsteina prášky na spaní jejich uživateli ve skutečnosti v průměru obvykle přidají jenom 20 až 30 minut spánku. I tak se ale většina lidí díky nim cítí být více odpočatá. Americký Úřad pro potraviny a léky je nedoporučuje užívat déle než půl roku. Podle lékařů navíc pacienti s poruchami spánku udělají nejlépe, když se zaměří na fyzickou či emocionální příčinu nespavosti. "Prášky na spaní člověka nevyléčí. Není to tak, jako kdybyste si dali penicilin a pokračovali ve svém životě," podotkl Charles Cutler, který pracuje jako internista v Norristownu v Pensylvánii.