Skokan roku
Arnika: Nejvíce rakovinotvorných škodlivin vypustila Spolana
12.10.2015 15:30 Aktualizováno 12.10. 17:10
Podnikem, který meziročně podstatně více znečišťoval životní prostředí, je podle ekologů středočeská chemička Spolana Neratovice. Sdružení Arnika ji vyhlásilo Skokanem roku. Oproti ostatním podnikům v roce 2014 zvýšila množství vypouštěných emisí do ovzduší a vody, uvedli ekologové. Za pozitivní nicméně považují, že množství látek, které znečišťovatelé ohlásili do národního Integrovaného registru znečišťování (IRZ), se meziročně snížilo.
"To je dobrá zpráva pro lidi. Problém ale je, že lidé v okolí Spolany se radovat nemohou," řekl předseda Arniky Jindřich Petrlík. V sedmnácti tabulkách podle IRZ, kam samy firmy údaje o rakovinotvorných, mutagenních i látkách ohrožujících rozmnožování nahlašují, stále pochází nejvíce znečišťovatelů z Moravskoslezského. K němu se řadí i Ústecký a Středočeský kraj, podíl si drží i Vysočina.
V roce 2014 Spolana vypustila téměř 41 tun rakovinotvorných či takto potenciálně nebezpečných látek, což je zhruba o 4000 kilogramů více než v předloni. Právě loni uvolnila podstatně více rakovinotvorného vinylchloridu, konkrétně přes 4,5 tuny. "To je nejvíce za celou jedenáctiletou historii ohlašování do IRZ," upozornil Petrlík.
Zhruba o 24 tun se oproti roku 2013 snížilo množství nebezpečných látek pro vodní organismy, přispěla k tomu Ústřední čistírna odpadních vod Pražských vodovodů a kanalizací (o 20 tun). Podle experta Arniky Milana Havla ale IRZ nezahrnuje splachy z polí. Jak organizace uvedla, škodlivin vypouštěných do vod ale zvýšily například pardubická BČOV podniku Veolia voda ČR a kombinát Vřesová na Sokolovsku.
Například elektrárna Tušimice společnosti ČEZ letos oproti minulým letům nahlásila největší emise rtuti, podle Havla je to zřejmě kvůli tomu, že vyrábí větší množství elektřiny. Emise styrenu snížil Synthos Kralupy a emise rakovinotvorného formaldehydu klesly u jihlavského Kronospanu, který byl loni Skokanem roku.
Přestože se ze sledovaných skupin látek nejpodstatněji snížilo množství ohlášených látek škodících vodním organismům a dioxinů, spalovny v Praze a Brně dioxinů v odpadech předaly zhruba o třetinu více než předchozí rok. Obě sice podle mluvčího Arniky Vratislava Vozníka snižují hmotnost odpadu zhruba na třetinu, ale při provozu se v páleném odpadu, z něhož další odpad vzniká, kumulují toxické látky a další jako dioxiny vznikají.
Radim Mana, mluvčí Pražských služeb, které spalovnu provozují, ale upozornil na to, že integrovaný registr znečištění kombinuje produkci toxických látek v několika výstupech. Kromě ovzduší mimo jiné i v odpadech. Prioritou je podle něj zamezit úniku toxických látek v první řadě do ovzduší, kde mají největší vliv na lidské zdraví a životní prostředí. "V tomto kontextu se nám v roce 2014 podařilo dosáhnout jednoho z nejlepších historických výsledků. To, že dioxiny zůstávají z více než 95 procentech v popílku, kde mají zůstávat právě proto, aby neznečišťovaly životní prostředí, je fakt, který naopak vypovídá o vysoce účinné metodě čištění vypouštěných emisí v ZEVO (Zařízení na energetické využití odpadu) Praha Malešice," uvedl v reakci Mana.
Arnika dnes také představila novou mapovou aplikaci, kterou veřejnost najde na stránkách www.znecistovatele.cz. Lidé si mohou sami porovnat, co a kdo nejvíce znečišťuje jejich okolí. Vytvořil ji sedmnáctiletý středoškolák Vojtěch Staněk. Obsahuje data od roku 2004 do roku 2014.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.