Aspirin zřejmě léčí rakovinu, zněly titulky zahraničních médií. Články odkazují na odborný časopis Lancet, kde byly zveřejněny tři dlouhodobé studie, které o možném efektu jednoho z nejznámějších léků informují. Lékaři a vědci jsou však k závěrům skeptičtí a rozhodně nedoporučují užívat aspirin jako pouhou prevenci. Může být ale na studiích skutečně něco pravdy?
Původně chtěl přední oxfordský vědec Peter Rothwell prozkoumat náznaky, že aspirin pomáhá při léčbě některých kardiovaskulárních onemocnění. Ve třech dlouhodobých klinických výzkumech se zaměřil na efekt každodenního užívání malých dávek aspirinu při mrtvici a infarktu. Z výsledků však vyplynulo, že stejně pozitivní vliv může mít aspirin také na nejrůznější nádorová onemocnění.
"Velkou nevýhodu těchto tvrzení spatřujeme v tom, že studie nebyly primárně zaměřeny na zkoumání rakoviny. Navíc u některých pacientů mohou negativní účinky převážit nad pozitivními, což je třeba si uvědomit," vzkazuje platforma zdravotníků z britské vládní organizace NHS. Podle nich je velmi brzy uvažovat o aspirinu jako o vhodné prevenci před rakovinou.
Pokud by se však výsledky potvrdily, byl by to zřejmě významný přelom v medicíně. Aspirin totiž patří mezi nejrozšířenější léky - na celém světě se ho podle údajů výrobce spotřebuje na 400 tisíc tun ročně. "Aspirin se používá zejména jako lék proti bolesti, při respiračních onemocněních je použití aspirinu vhodné pro úlevu od počátečních příznaků," vysvětluje praktická lékařka Jana Vojtíšková. Ve Velké Británii je jsou malé dávky léku doporučovány na ředění krve.
Lék na více nemocí
První studie se zúčastnilo 77 tisíc dobrovolníků, na kterých byl lék testován jako prevence proti infarktu. Přestože se u nich riziko nemoci snížilo, po třech letech ale efekt odezněl. Vědci si ale všimli, že mnohem větší přínos má lék při prevenci rakoviny, jelikož ve skupině lidí, kteří užívali malé dávky aspirinu, se riziko úmrtí na tuto chorobu snížilo o třetinu ve srovnání s dobrovolníky, kteří užívali placebo.
Druhá studie upozornila na to, že pokud lidé s rakovinou polykali aspirin, měli v těle výrazně méně metastáz ve srovnání s lidmi, které užívali placeba. Pokud se rakovinné bujení neobjevuje v dalších částech těla, léčba choroby je mnohem snažší a riziko úmrtí se zmenšuje.
Poslední část projektu věnovala pozornost tomu, u kterých typů rakovin může aspirin pozitivně účinkovat. "Největší přínos byl zaznamenán u rakoviny tlustého střeva a trávicího traktu, žaludku, žlučníku a prsu," vyjmenovávají autoři ve studii.
Lékaři a odborníci, kteří se projektu přímo nezúčastnili, však upozorňují na úskalí studie. Za nejslabší místo označují fakt, že práce nebyla zaměřena na rakovinu, ale kardiovaskulární choroby. Navíc u starších pacientů, lidí s gastroenterologickými problémy, astmatem či vyšší krvácivostí se může objevit podráždění žaludečních stěn a krvácivost. "V současnosti nelze doporučit aspirin užívat jako prevenci před nádory, ale je to směr, kterým by se výzkum měl vydat," tvrdí odborníci z NHS.
Co se říká o aspirinu: |
1. Aspirin je překonaný lék, který používaly spíše babičky. Aspirin se používá na mírnění středních bolestí hlavy, zubů, krku, menstruačních obtíží, bolestí svalů či kloubů. Při nachlazení a chřipce ulevuje od horečky. "Účinná látka acetylsalicylová je v současnosti předmětem dalších výzkumů, které naznačují její širší užití," tvrdí praktická lékařka Jana Vojtíšková. 2. Aspirin je dobrý lék na kocovinu. Podle Vojtíškové se toto tvrzení nezakládá na pravdě. Zmírní sice bolest hlavy, ale nepomůže citlivému žaludku. "Nejlepším lékem po alkoholickém excesu je dostatek tekutin, spánek a abstinence," dodává lékařka. 3. Užívání aspirinu vede ke krvácení v žaludku. Tento nežádoucí účinek se může projevit zejména u lidí s poruchou ledvin, gastroenteroogickými obtížemi, s poruchou srážlivosti krve, astmatem, u kojících či těhotných žen. Lékař by měl vyhodnotit poměr mezi přínosem a rizikem u jednotlivých pacientů. "Důležité je dodržovat doporučené dávkování, neužívat lék nalačno a dostatečně jej zapíjet," říká Vojtíšková. 4. Aspirin se v některých evropských zemích nepředepisuje dětem. Například ve Velké Británii není aspirin doporučován pro pacienty mladší 16 let, protože může podle studií připsívat k rozvoji Reyeova syndromu. Toto onemocnění je charakterizováno akutním selháním jater a encefalopatií. |