Babička má Alzheimera. Víte, jak jí pomoci?

Zdraví
3. 11. 2010 07:15
Lidé s Alzheimerem jsou odkázáni na své okolí.
Lidé s Alzheimerem jsou odkázáni na své okolí.

Z počátku to vypadá, že člověk ztrácí paměť a občas zapomene maličkost. Nakonec babička či dědeček leží v léčebnách dlouhodobě nemocných, nedokážou přijímat potravu a jsou vystrašeni ze života kolem sebe. Alzheimerova nemoc postihuje okolo 130 tisíc Čechů a výrazně zasahuje do života celých rodin. První fáze nemoci však hraje klíčovou roli, kdy nejbližší mohou přispět ke zlepšení života pacientů.

Alzheimerova choroba je pro současnou medicínu stále otazníkem. Lékaři nevědí, co konkrétně nemoc způsobuje, což ztěžuje nejen její léčbu, ale především prevenci. "Neumíme nemocné vyléčit, ale můžeme zmírnit následky nemoci," konstatuje Iva Holmerová z České alzheimerovské společnosti.

U každého pacienta se Alzheimerova choroba projevuje jinak. Odborníci neumějí určit, jaké faktory nemoc spustí, nelze přesně specifikovat první příznaky ani průběh choroby. Přesto existují doporučené kroky, které přispívají ke zlepšení života pacientů a ulehčují rodinám péči o ně.

Desatero péče o nemocného

 

1. Člověk s Alzheimerovou nemocí může mít problémy s naplánováním si dne. Nemocnému pomůžete, pokud mu vytvoříte denní plán, který ho bude směřovat k jednoduchým činnostem. Pacienti se rádi pohybují do rytmu hudby nebo jdou na nenáročnou procházku.


2. Odborníci doporučují, aby nemocný jedl v rodinném kruhu, nejlépe ve vzpřímené poloze. Rodina by měla dodržovat stejný čas, kdy se podává jídlo. Nechte nemocnému čas, aby mohl vše v klidu jíst.

 

Pacienti často ztratí přehled o čase a prostoru.3. Vybavte koupelnu pomůckami, které nemocnému usnadní pohyb. V lékárnách a v obchodech se zdravotními potřebami lze koupit madla, stoličky do sprchy, sedátka do vany i zařízení pro regulaci horké vody.

 

4. Pečující by si měl vytvořit jednoduchý záznam se zvyky týkající se léků, koupání, doby toalety, příjmu tekutin, hlavního jídla a pohybu. Zároveň by měl nemocného dobře znát, aby i beze slov poznal, zda mu není dobře, něco mu chybí či pociťuje bolest.

 

5. Vytvořte nemocnému nástěnku se jmény a telefonními čísly. K jednotlivým poznámkám přidejte fotografie nebo obrázky, které pacientovi ulehčí kontakt s ostatními lidmi.

 

6. Nemocný může mít nepříjemné pocity ze tmy nebo z úzkého oblečení. Dejte proto pacientovi volné a pohodlné věci, boty nejlépe na suchý zip a připravujte mu oblečení v takovém pořadí, v jakém si ho obléká.

 

V denních stacionářích se o pacienty s Alzheimerovou chorobou starají odborníci.7. Na každé dveře v domě napište, kam vedou. Usnadníte nemocnému orientaci.

 

8. Pokud nemocný zůstane bez pohybu, je nutné zajistit mu prevenci před proleženinami. Je nutné měnit polohu nemocného každé dvě hodiny. Využijte polohování postele, polštáře, podložky, nafukovací matrace. Udržujte prostěradlo stále suché a bez záhybů.

 

9. U pacientů, u kterých je riziko proleženin, používejte jemné mýdlo k mytí pokožky a vždy pokožku dokonale vysušte. Promazejte kůži a dejte pozor zejména na místa, kde je pod pokožkou patrná kost.

 

10. Dbejte také o sebe. Pokud cítíte, že péče o nemocného je nad vaše síly, obraťte se na odborníky. I na vašem zdraví záleží.

 

Více informací na www.mojelekarna.cz

Autor: - han -Foto: SXC , Karel Šanda

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ