Blázen každý měsíc... Jak zvládnout PMS
02.07.2010 08:43 Původní zpráva
Jsem blázen?! Každý měsíc... Úzkosti, deprese, poruchy soustředění, v krajním případě i sklony k sebevraždě patří k premenstruačnímu syndromu, který důvěrně zná většina žen. Jak se dá zvládnout?
Premenstruační syndrom (PMS) je tak trochu záhada moderní medicíny. I když je popsáno více než tři sta různých příznaků, které s ním souvisejí, dodnes není známa jeho přesná příčina. "Premenstruační syndrom je celý komplex fyzických i psychických obtíží, který negativně ovlivňuje životy žen. Proto by mu měla být věnována pozornost," je přesvědčena gynekoložka Kateřina Svojanovská.
Zmizet...
Pro potvrzení premenstruačního syndromu neexistuje žádné speciální vyšetření nebo laboratorní testy. Pro lékaře jsou tak klíčové informace od pacientky, která si zaznamenává své obtíže a jejich intenzitu. Speciálně vytvořené dotazníky vyhodnocují závažnost PMS.
V krajním případě se totiž PMS může vyvinout v mnohem závažnější premenstruační dysforickou poruchu (PMDP), která postihuje až téměř osm procent žen a zcela je vyřadí z normálního života na polovinu měsíce. Nejsou schopné pracovat, komunikovat s okolím a nejradši by zmizely ze světa. Někdy bohužel doslova. Nejrizikovější je období sedmi až deseti dnů před menstruací. Mezi nejčastější obtíže patří úzkostné a depresivní stavy. Okolí má pocit, že je žena jen "smutná" nebo "přecitlivělá", ale ona ve skutečnosti opravdu fyzicky i psychicky trpí.
Hormony uklidní hormony
Navzdory těmto skutečnostem považuje mnoho žen a paradoxně i lékařů premenstruační syndrom za součást ženského údělu, a proto se jím nezabývá. Bohužel také platí, že ani výrazné psychické problémy nedonutí ženy vyhledat odbornou pomoc. Mnoho z nich se za své obtíže stydí anebo výrazné změny nálady nespojuje s menstruačním cyklem.
Vzhledem k tomu, že není zcela objasněná příčina PMS, neexistuje stejná léčba vhodná pro všechny ženy. Lékem první volby proto bývá hormonální antikoncepce, která "uklidní" rozbouřené hormony a nastaví sice umělou, ale stabilní hormonální hladinu. Další možností je psychoterapie a užívání antidepresiv, které umějí zvládnout výkyvy nálad. Naopak nebezpečné je "léčit se" léky na uklidnění (anxiolytiky), které jsou návykové a pomáhají pouze dočasně. Pozitivní efekt může mít hořčík, vitamin B6 a E, pupalkový olej a extrakty z třezalky tečkované nebo drmku obecného.
Více o premenstruačním syndromu se dočtete v časopise Instinkt.
Foto: www.profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.