Blíží se doba, kdy odhalíme rakovinu dříve, než se rozvine?

Zdraví
3. 5. 2012 17:00
Poznat dopředu rakovinu z krevního vzorku? Spíše hudba budoucnosti, tvrdí vědci.
Poznat dopředu rakovinu z krevního vzorku? Spíše hudba budoucnosti, tvrdí vědci.

Stačil by vzorek krve, aby byli lékaři schopní specifikovat, jaké riziko vzniku rakoviny prsu danému člověku hrozí. Tak zní vizionářská myšlenka, která stojí za rozsáhlým výzkumem britských odborníků, kterým se povedlo objevit možný ukazatel rakovinného bujení v krvi. K výrobě krevního testu, který by do několika minut dokázal riziko objevit, vede však ještě dlouhá cesta.

Stačí, aby nefungovala drobnost a pokazí se všechno. Toto tvrzení platí také pro lidský organismus, ve kterém mají důležité slovo malé geny produkující proteiny, které ovlivňují pochody v těle. Vědci zkoumají především mutace genetické informace, ale v poslední době se ukazuje, že aktivita genů se mění i vlivem jiných biologických mechanismů, aniž by docházelo ke změně struktury DNA. V podstatě tak gen "usne" a přestane produkovat potřebné proteiny, což může vést až k rakovinnému bujení.

Na tento princip se zaměřili odborníci z Imperial College a Institute for Cancer Research, kteří si položili otázku, zda takzvaná metylace DNA má spojitost se vznikem rakoviny prsu. Na pomoc si vzali tři rozsáhlé studie, které během dlouhého času pracovaly s krevními vzorky zdravých žen a braly v potaz i jejich rodinnou historii, hormonální situaci a životní návyky.

Výzkumu se tak nepřímo zúčastnilo 640 tisíc žen, u kterých v době experimentu nebyla diagnostikována rakovina. "Ukázalo se, že pacientky s vysokou hladinou metylace na genu, který je spojován s opravami DNA, měly o 89 % větší riziko v porovnání s ženami, jejichž metylace byla nízká," píší vědci ve studii uveřejněné v odborném časopisu Cancer Research.

Podle nich by se tak tento proces mohl časem zařadit na seznam ukazatelů, které pomáhají určit lékařům míru rizika rakoviny prsu u lidí, u kterých se nemoc ještě neprojevila. Zároveň však přiznávají, že před nimi leží ještě mnoho otazníků, na které nemají odpovědi. Jak důležitou roli hrají další faktory? A jak se na samotném procesu podepisuje životní styl?

"Musíme si uvědomit, že zatím nemáme a pravděpodobně ani nikdy mít nebudeme jednoduchý test, který nám z krve řekne, zda budeme mít rakovinu. Je zde mnoho dalších genetických, lékařských a životních faktorů, které se na rozvoji choroby podepisují a my s nimi ještě neumíme pracovat," upozorňují odborníci z britské platformy NHS.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ