Boj se smogem? Města nevyužila všechny možnosti, míní Sobotka

Zdraví
24. 1. 2017 19:18
Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka.

Města a obce dosud dostatečně nevyužívaly možnosti, které jim dává zákon pro boj se smogem. Regulační řády ani nízkoemisní zóny zatím neplatí nikde. Řekl to premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po návštěvě Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) je jeho úřad připraven poskytnout samosprávám odbornou pomoc, nástroje pro boj se smogem si ale musejí vypracovat samy.

"Tady není teď potřeba měnit rychle nějaké zákony, legislativní rámec je připraven. Jenom je potřeba, aby obce, kraje a my všichni jsme více využívali těch nástrojů, které jsou v tuto chvíli k dispozici," řekl Sobotka. Upozornil na to, že v každém městě je situace jiná, a proto každé musí přijít s opatřeními, která budou konkrétní oblasti vyhovovat nejlépe.

"Smogová situace nám připomněla, jak naléhavé je věnovat se zlepšování stavu ovzduší v naší zemi," uvedl dále. "Potvrzuje se správný trend důrazu na využití prostředků na omezení znečištění z lokálních topenišť. Vyplatily se také investice, které byly vloženy do snížení emisí v oblasti průmyslu."

"To, co vidím jako největší problém do budoucna, je samozřejmě doprava. Dlouhodobé předpoklady pro zlepšení situace v aglomeracích je výstavba obchvatů, ale potřebujeme také podpořit elektormobilitu, potřebujeme podpořit veřejnou hromadnou dopravu," řekl Sobotka.

Také Brabec zdůraznil, že je třeba, aby si města a obce připravily opatření pro regulaci dopravy: "Už pět let v zákoně existuje možnost pro města a obce, aby ony samy rozhodly o nejlepším způsobu regulace dopravy ve své konkrétní lokalitě." Podle něj taková opatření nemohou být stejná pro celou zemi, protože v každém městě je situace jiná.

V krajním případě si Brabec umí představit, že by mohla do měst jezdit jen auta se sudou nebo lichou registrační značkou. "Ale je celá řada jiných opatření. Například možnost omezit vjezd jenom do centra nebo omezit vjezd vozidel s nízkou emisní plaketou," řekl.

Regulační řády i nízkoemisní zóny je podle Brabce třeba vytvořit na základě spolupráce s odborníky, protože při jejich špatném uplatnění by se problém se smogem mohl i zhoršit. Jeho ministerstvo proto nabízí obcím pomoc. "Metodickou pomoc jsme samozřejmě schopni poskytnout, jsme na to připraveni. A už minimálně rok jsme připraveni, a i to děláme, poskytnout obcím i finanční podporu pro pořizování podkladových studií o nízkoemisní zóny," řekl.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Krumphanzl Michal

Další čtení

ilustrační foto

WHO chce zakázat všem zdravotníkům na planetě provádění ženské obřízky

Zdraví
28. 4. 2025
Klíště - ilustrační foto

S aplikací proti klíšťatům. „Klíšťapka“ vás varuje a můžete je i prásknout

Zdraví
28. 4. 2025

Hezké nehty pod UV lampou? Platí se za ně i rakovinou, potvrzují studie

Zdraví
Aktualizováno: 28. 4. 2025 15:32

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ