Britové léčí vysoký tlak operací, Češi to dělají již léta

Zdraví
18. 11. 2010 15:48
Mnoho lidí vůbec netuší, že má problémy s vysokým krevním tlakem.
Mnoho lidí vůbec netuší, že má problémy s vysokým krevním tlakem.

Britští vědci ohlašují úspěch v boji s vysokým krevním tlakem. Podle jejich závěrů jednoduchá operace dokáže odstranit hypertenzi i u těch pacientů, u kterých léky nezabírají. Čeští odborníci, kteří s touto metodou pracují již několik let, však varují před přílišným optimismem. Podle jejich zkušeností nejsou výsledky uspokojivé a navíc se hodí jen pro minimum pacientů.

"Jednoduchá operace zachrání život milionům lidí s vysokým krevním tlakem," hlásají titulky anglických médií. Lékaři z britské Společnosti pro hypertenzi představili veřejnosti metodu, s jejíž pomocí dokážou regulovat vysoký tlak u pacientů, kteří prý jinak nemají naději na vyléčení. Stačí jim k tomu stent, který místo do srdce zavedou stehenní žílou do ledviny a vysokofrekvenčními impulzy stimulují nervy, které mají na hypertenzi vliv.

Není to všelék

"Tato metoda otevírá nové možnosti v léčbě vysokého krevního tlaku a v předcházení kardiovaskulárním chorobám u lidí, u kterých selhala běžná léčba," řekl pro server Independent lékař Mark Caulfield. Čeští odborníci se však na tuto metodu dívají skeptičtěji.

Podle Pavla Jedličky z České společnosti pro hypertenzi se tato léčba dá aplikovat jen u omezeného množství pacientů. "Jedná se řádově o tři procenta nemocných a zejména o ty, kteří netrpí chorobou dlouhodobě, ale dostali hypertenzi náhle," vysvětlil on-line deníku TÝDEN.CZ Jedlička.

Britové nejsou první

Navíc se v Česku tato operace používá v praxi již několik let. Možnosti této léčby využívají zejména odborníci z 2. Interní kliniky na Karlově náměstí a z nemocnice v Hradci Králové. "Z jejich zkušeností vyplývá, že výsledky nejsou zcela uspokojivé. Krevní tlak u pacientů nebývá ovlivněn úplně," zdůrazňuje Jedlička.

Zavedení stentu znamená pro pacienta stejné komplikace jako u léčby kardiovaskulárních chorob. Žíla nemusí cizí těleso přijmout, mohou se objevit záněty a zarůstání stentu, takže se pacient dalším lékařským zákrokům nevyhne. "Můj osobní odhad, jak dlouho může fungovat stent v ledvině, je okolo deseti let," tvrdí Jedlička. Pro tři procenta pacientů však těchto pár let života se sníženým tlakem stojí za všechna rizika.

Další čtení

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08
ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ