V Česku se rozjíždí nový byznys. Muži nabízejí na webu své sperma ženám, které chtějí otěhotnět a nemají partnera nebo s ním nemohou přijít do jiného stavu.
"Netrpím žádnými chorobami, genotyp je bez problémů. Mám 75-105 milionů spermií v mililitru ejakulátu, což je dnes velký nadprůměr," vyzdvihuje své kvality na internetu dárce, který své "služby" nabízí ženám toužícím po otěhotnění. "Prodám svoje sperma ženám od 18 let věku. Cena 1200 korun za 10 mililitrů, minimální odběr 25 mililitrů," informuje další.
Podobných inzerátů je na českých webech čím dál více a ženy, které mají zájem, se skutečně najdou. Čím to, když existují desítky klinik reprodukční medicíny, kde jim lékaři nabízejí pomocnou ruku?
Vysvětlení je jednoduché. Za umělé oplodnění v registrovaném centru reprodukční medicíny se totiž může vyšplhat až na 70 000 korun. Navíc, pokud se na lékaře obrátí žena, která nemá manžela či partnera, obvykle jí klinika nevyjde vstříc z obav před právními následky. "Je to komplikované, vznikne neúplná rodina," vysvětluje zakladatel zlínské reprodukční kliniky Ladislav Pilka.
Naproti tomu přes internet domluvené oplodnění je bez formalit, je rychlejší a levnější. Jediné, co si musí žena vyřešit, jsou zdravotní rizika. A musí být ochotná se s "dárcem" opakovaně vyspat - to je totiž nejobvyklejší způsob, jak "asistovanou reprodukci" provozují.
Jak probíhalo setkání redaktorky TÝDNE s mužem, který oplodnění nabízí?
Co za své "služby" požadoval a jak by celou akci provedl?
Řekl o své "živnosti" manželce?
Jakým rizikům se vystavují ženy, které se pro netradiční krok rozhodnou? Jaké jsou jeho právní aspekty?
A co hrozí mužům, kteří "službu" nabízejí?
Mohou po nich chtít ženy, které oplodní, později alimenty? A mohou naopak oni sami později chtít své dítě vychovávat?
A jakou roli hraje v příběhu zavazadlový prostor dodávky?
Odpovědi na tyto otázky najdete v časopisu TÝDEN, který vychází v pondělí 4. října.