Češi podceňují rizika. Z exotiky vozí nebezpečné nemoci

Zdraví
17. 12. 2012 12:00
Stále více Čechů se z dovolené v exotických zemích vrací se vzácnými chorobami (ilustrační foto).
Stále více Čechů se z dovolené v exotických zemích vrací se vzácnými chorobami (ilustrační foto).

Stále více Čechů se vydává na zimní dovolenou do exotických oblastí. Jak ale upozorňují lékaři, cestovatelé podceňují zdravotní rizika a do Česka se vracejí se vzácnými chorobami. Z tohoto důvodu stoupá výskyt onemocnění, která se obvykle v tuzemsku téměř nevyskytují.

"V exotických destinacích nehrozí jen akutní průjem. Existuje řada nemocí a bakterií, které si člověk přiveze v těle, desítky let se neprojeví a pak vyústí v rakovinu nebo chronické problémy," poznamenává prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny Rastislav Maďar.

Podle jeho zkušeností přibývá lidí, kteří si neumějí představit, že by se mohli nakazit smrtelně nebezpečnou chorobou, a vycestují bez potřebných léků a očkování. Největšímu riziku se podle průzkumu očkovacích center Avenier vystavují návštěvníci Indie, Nepálu, Thajska a Peru, ale také ti cestovatelé, kteří jedou na poznávací zájezd na vlastní pěst.

"Zejména v Asii se nelze spolehnout na to, že i na první pohled čistá restaurace dodržuje hygienické zvyky Evropanů, že seženete ubytování, kde bude použitelná toaleta. I když se ti lidé snaží, nikdy nevíte, v jakém prostředí žije kuchař a číšník, s jakými nemocemi přichází do styku," dodává Maďar, podle něhož nemají Evropané na exotické bakterie připravený imunitní systém. 

K babičce do Keni

Nejvíce podceňují situaci lidé, kteří jedou do cizí země za příbuznými - nevezmou si s sebou léky, nenechají se očkovat, spolehnou se na tamní zdravotní systém. "To je to nejhorší. V některých zemích jsem zažil, že používají jehly víckrát, že klidně pracovali s injekčními stříkačkami po člověku s HIV. Neexistuje oddělení infekčních pacientů od lidí s cukrovkou. Na mnoha místech jsem si říkal, že bych tam nechtěl být v roli nemocného," vzpomíná Maďar.

Navíc při rychlosti současného cestování přivezou lidé tropickou nemoc přímo do svého domova ještě v inkubační době. Podle epidemiologů poté musejí počítat s tím, že v případě komplikací se v karanténě a izolaci objeví všichni lidé, s nimiž přišli do styku. Jeden člověk tak může zkomplikovat život padesáti dalším. "Cestovat může prakticky každý. Ale tím, že si lidé nezjistí, jaké očkování by bylo potřeba, že se neporadí s lékařem, jaké léky s sebou vzít, na jakou prevenci se spolehnout, ohrožují desítky osob ze svého okolí," podotýká Maďar.

Než vyrazíte na cestu:

Před odjezdem do asijských, afrických a jihoamerických destinací je dobré probrat možná rizika a prevenci s lékařem. Odborník zkontroluje váš očkovací průkaz, doporučí, co vzít s sebou v lékárničce, a poradí, jak se zachovat v případě konkrétních zdravotních problémů. Pokud se za odborníkem vydáte, sdělte mu:

- kam a na jak dlouho jedete

- jaké výlety plánujete

- kde budete spát, kde se budete stravovat

- jaký je váš zdravotní stav, jaké léky užíváte

- zda cestujete často, zda jste v dané zemi již byli

- jaké máte očkování

Nadměrná obava může škodit stejně jako přílišné podcenění situace. Například při předávkování antimalariky se člověk může ocitnout v ohrožení. Je proto dobré zachovat chladnou hlavu a před samoléčbou se poradit s tamním či českým lékařem.  

Další čtení

Soutěž o elektrický zubní kartáček Oral-B iO2

Zdraví
19. 5. 2025
ilustrační foto

Svět se dohodl, jak řešit pandemie. Deset zemí ne, Slovensko je vede

Zdraví
20. 5. 2025
ilustrační foto

Ubývá mladých s jointem a alkoholem, přibývá těch, co jedou na lécích

Zdraví
Aktualizováno: 20. 5. 2025 13:39

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ