Úspěch
Češi zachraňují životy. Kostní dřeň chce darovat rekordní počet lidí
21.12.2011 08:30 Původní zpráva
Letošní rok se zapíše pro pacienty s poruchou krvetvorby jako ten, který přinesl novou naději tisícům z nich. Díky televizní kampani Zapište se někomu do života, jejímž mediálním partnerem je i časopis TÝDEN, se v posledních šesti týdnech zapsal do českých registrů stejný počet lidí jako za posledních čtyři roky.
V současnosti čeká v Česku na vhodného dárce, který by poskytl svou kostní dřeň, zhruba čtyřicet lidí. Nejčastěji jde o pacienty s leukemií, některými druhy imunitních poruch nebo s metabolickým onemocněním. Nejstaršímu z čekajících pacientů bylo před několika dny 63 let, nejmladší oslavil své první narozeniny.
Jak přiznává ředitelka Nadace pro transplantace kostní dřeně Renata Jenšíková, jde především o náhodu, zda se pro ně vhodný dárce nakonec objeví. Čím více lidí je v českých registrech zapsaných, tím větší ta naděje ovšem je. "Z tohoto důvodu bychom rádi poděkovali všem lidem, kteří už do registru vstoupili nebo se na vstup připravují," vzkázal primář Hematologicko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice v Plzni Vladimír Koza.
Dárce se totiž musí s pacientem shodovat v co nejvíce genech, což komplikuje vyhledávání. Z tohoto důvodu spolupracuje více než šedesát registrů dárců kostní dřeně a čtyřicet bank pupečníkové krve na celé světě. Může se tak stát, že český dárce zachrání život pacientovi ze Spojených států, Velké Británie nebo Německa. Ale také naopak.
Za posledních šest týdnů, kdy televize Nova vysílala kampaň na podporu dárcovství, se do Českého národního registru dárců dřeně zapsalo 5486 lidí. V minulých letech se za dvanáct měsíců zapisovala průměrně pětina. Zvýšený zájem o registraci zaznamenal i druhá česká organizace Český registr dárců krvetvorných buněk. "Počet přihlášek a kontaktů převyšuje naši kapacitu. Všechny, kteří splňuji podmínky vstupu jistě brzy oslovíme," píše na internetových stránkách vedoucí registru Marie Kuříková.
Co dárcovství obnáší: |
Dárcem kostní dřeně nebo krvetvorných buněk se může stát člověk ve věku od 18 do 35 let, který netrpí závažným onemocněním. Dárce musí být ochoten věnovat odběru čas a být připraven dostavit se k němu, pokud se najde pacient s podobnými geny. Dárce může své rozhodnutí kdykoliv změnit.
Každému dárci je nejprve odebrána krev, která se laboratorně analyzuje a zapíše do systému. Pokud se najde pacient, který bude jeho kostní dřeň potřebovat, dostaví se dárce na další celková vyšetření a na odběr, který lze uskutečnit dvěma způsoby. Následuje několikadenní rekonvalescence. Dárce chodí dalších deset let každý rok na kontrolu zdravotního stavu.
Více informací na www.darujzivot.cz a www.kostnidren.cz |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.