Český strašák jménem kolonoskopie. Proč se nemusíme bát?

Zdraví
5. 12. 2010 08:30
Valerie Zawadská je tváří kampaně podporující preventivní vyšetření tlustého střeva.
Valerie Zawadská je tváří kampaně podporující preventivní vyšetření tlustého střeva.

Každý druhý pacient s rakovinou tlustého střeva své nemoci podlehne. Podle lékařů je většina těchto úmrtí zbytečných. V mnoha případech může život zachránit jedna včasná návštěva odborníka. Čechům ale překáží stud a strach před vyšetřením střev.

V Česku žije přes 40 tisíc lidí s rakovinou střev či konečníku, což Čechy posouvá na přední příčky ve výskytu tohoto onemocnění. Navíc každý druhý pacient své nemoci podlehne. "Výmluvný příklad je statistika z roku 2007, kdy bylo zjištěno 7826 onemocnění, z čehož 3 909 lidí na tuto nemoc zemřelo," říká Ondřej Májek z Institutu biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity.

Nenechám se vyloučit ze své životní role

Co je to kolonoskopie?

Je to vyšetření celého tlustého střeva pomocí ohebné trubice s kamerou na konci. Při tomto vyšetření je možno provádět i jednodušší léčebné zákroky. Trubice zavádí do konečníku poté, co pacient dostal zklidňující injekci. Vyšetření předchází nutná příprava v podobě diety.

Choroba je přičítána na vrub špatné životosprávě, nedostatku pohybu, stresu, ale také genům. Na pravidelné prohlídky by tak měl docházet každý člověk starší padesáti let, lidé, u kterých se vyskytla rakovina v rodině, o deset let dříve.

"Prevence rakoviny je u nás hodně podceňována. Přitom k záchraně života stačí včasné vyšetření," upozorňuje herečka Valerie Zawadská, která se spolu s Antonínem Panenkou a Jitkou Smutnou postavila do čela kampaně bojující proti této nemoci.

Kampaň "Nenechám se vyloučit ze své životní role/zápasu" pořádá občanské sdružení Onkomaják, které se zaměřuje na pomoc pacientům s rakovinou. Pomocí billboardů a médií se snaží upozornit na nutnost kolonoskopické prohlídky, ke které většina ohrožených lidí nenajde odvahu.

Kampaň Nenechám se vyloučit ze své životní role.Strach je zbytečný, svěřte se odborníkům

Čechy podle odborníků odrazuje zejména stud a strach, které vyvolávají nepřesné informace a mýty. Mluví se zejména o několikadenní dietě, bolestivosti a riziku protržení střev. "V případě kolonoskopie je riziko protržení asi 0,1 procenta, tedy jeden případ na tisíc zákroků," vysvětluje lékař Petr Vítek na informačním serveru kolonoskopie.cz. "Je to bezpečná metoda, u které přínos pro pacienta převyšuje rizika," dodal Vítek.

Kolonoskopie se provádí na specializovaných pracovištích a je pro drtivou většinu pacientů bezbolestná. Samotné vyšetření trvá kolem 20 minut a pacient je částečně znecitlivěn injekcí. Stud navíc pomáhají překonat speciální papírové kalhotky, které zakrývají intimní partie a poskytují větší komfort. "Jedno vyšetření dokáže ochránit na celých deset let, a to za to stojí," vzkazují autoři kampaně na serveru www.rakovina-strev.cz.

Doporučená dieta před kolonoskopií:

3 dny před vyštřením nejezte ovoce a zeleninu obsahující zrníčka (kiwi, rajče, jahody, hrozny).

3 dny před vyšetřením vyřaďte celozrnné pečivo.

Den před vyšetřením si dejte lehkou snídani (rohlík s máslem) a k obědu pouze vodu, večeři vynechte.

 

Odborníci doporučují pít hodně tekutin (voda, čaj). Vynechte však mléko a džusy.

 

Několik hodin před zákrokem musí pacient vypít 4 litry vyprazdňujícího roztoku. Lékař vám poradí, jak dávky načasovat. Den před zákrokem raději zůstaňte doma.

 

Zdroj: kolonoskopie.cz

 

 

Autor: - han -

Další čtení

ilustrační foto

WHO chce zakázat všem zdravotníkům na planetě provádění ženské obřízky

Zdraví
28. 4. 2025
Klíště - ilustrační foto

S aplikací proti klíšťatům. „Klíšťapka“ vás varuje a můžete je i prásknout

Zdraví
28. 4. 2025

Hezké nehty pod UV lampou? Platí se za ně i rakovinou, potvrzují studie

Zdraví
Aktualizováno: 28. 4. 2025 15:32

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ