Rozsah ani dopad epidemie chřipky v letošní sezoně zatím nedokážou odborníci odhadnout, v Evropě se v současnosti chřipka téměř nevyskytuje. Zvýšení počtu onemocnění je možné podle vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění Martiny Havlíčkové očekávat tradičně na konci roku a v lednu. Jako prevenci doporučují odborníci očkování. Zasazují se také o to, aby byl očkován personál některých oddělení nemocnic.
"Zatím se v Evropě chřipka téměř nevyskytuje, jsou to pouze sporadické případy. Bude-li to probíhat podle zkušeností, předpokládáme navýšení nemocnosti koncem kalendářního roku a začátkem ledna," řekla novinářům Havlíčková. Epidemie podle ní obvykle trvá čtyři až deset týdnů.
V uplynulé sezoně odborníci evidovali zvýšený výskyt chřipky zhruba od konce ledna do konce března. V této době vyhledalo v Česku praktického lékaře kvůli respirační infekci či chřipce asi 1,37 milionu lidí. Celkem 298 lidí muselo být kvůli chřipce hospitalizováno na jednotce intenzivní péče nebo ARO, z toho 109 lidí zemřelo. Podle Havlíčkové ale může počet lidí, kteří v souvislosti se chřipkou zemřou, dosahovat ročně 1500 až 2000.
Naposledy se chřipka podle Havlíčkové pandemicky šířila v roce 2009. Šíření chřipky podle ní nesouvisí s tím, jaký je celkový průběh zimy. "Počasí s tím nesouvisí tak silně, jak se domníváme, šíření je celkově vázáno na chladné období v roce. Ať už je zima mírná, nebo tuhá, tak ta epidemie si obvykle najde svoji cestu," poznamenala Havlíčková.
Nejlepší prevencí chřipky je podle odborníků očkování, pro které je nejlepší doba v říjnu, listopadu a prosinci. Zasazují se o to, aby se vedle ohrožených skupin pacientů nechávali očkovat také zdravotníci na jednotkách intenzivní péče, ARO a podobných odděleních nemocnic. Pro zdravotníky na těchto odděleních je očkování povinné například v USA. Z pražských nemocnic očkuje své zaměstnance podle šéfky protiepidemického odboru pražské hygienické stanice Zdeňky Jágrové Bulovka.
Počty očkovaných v Česku se dlouhodobě pohybují kolem pěti či šesti procent. V Německu se každý rok očkuje čtvrtina obyvatel, v USA téměř polovina.
Chřipka vás dostane až na ARO! Experti doporučují očkování
Zdraví
21. 10. 2016 05:42
Ilustrační foto.
Autor: ČTK Foto: Profimedia