Co se děje s kůží, když se spálíme na slunci

Zdraví
4. 8. 2012 08:30
UVB záření dokáže pokožku zničit. Jeho působení navíc vede ke vzniku rakoviny kůže.
UVB záření dokáže pokožku zničit. Jeho působení navíc vede ke vzniku rakoviny kůže.

Zarudlá a bolavá pokožka po dlouhém slunění má ve své podstatě kůži chránit. Je to totiž imunitní reakce těla, které se snaží odstranit buňky poškozené ultrafialovým zářením. Američtí lékaři se nyní snaží objevit způsob, jak zbavit organismus poškozených buněk bez nepříjemného pocitu.

Ve chvíli, kdy UVB záření projde pokožkou, poškodí a "zamotá" část buněk zvanou jako mikro-RNA. Podrážděné buňky však začnou uvolňovat změněnou RNA, jež vyprovokuje zdravé buňky v okolí  k imunitní reakci, která odstraní poškozené buňky z těla. Tento proces poté cítíme na kůži jako popáleninu.

"Věříme, že zánět na kůži, který se objeví po spálení, je schopen odstranit poškozené buňky předtím, než se z nich stanou rakovinotvorné. Samozřejmě je tento proces nedokonalý a čím víc se spálíme, tím větší je riziko, že se rakovina rozvine," vysvětluje Richard L. Gallo v časopise Nature Medicine.

Na to upozorňuje i lékařka Monika Arenbergerová z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, podle níž každé velké spálení pokožce zásadně škodí. "Jedno spálení do puchýřů zdvojnásobuje riziko vzniku rakoviny kůže," uvedla.

Lékaři z University of California se nyní snaží přijít na způsob, jak by organismus mohl vyloučit poškozené buňky účinněji. To by mohlo také ulehčit léčbu lidí s lupenkou či jiným poškozením kůže. "Například lidi s psoriázou léčíme UV zářením, ale vedlejší efekt této léčby zvyšuje vznik rakoviny kůže. To bychom chtěli změnit," dodává Gallo.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ