Stále více lékařů upozorňuje na rizika spojená s častým pitím energetických nápojů. Až třetinu běžných konzumentů přitom podle Americké pediatrické společnosti tvoří mladí a dospívající. V aktuálně zveřejněné studii proto lékaři odhalují, co energetické nápoje obsahují a jaká rizika jejích milovníkům hrozí.
Zatímco před deseti lety si drink podporující aktivitu organismu pravidelně kupovalo jen 16 procent dospívajících Američanů, v současnosti se toto číslo blíží až 40 procentům. Každý druhý americký vysokoškolský student si tento drink dopřeje i čtyřikrát v měsíci, vyplývá z výzkumu uveřejněného v časopisu Pediatrics. Podle lékařů uvedená čísla platí ve velké míře také pro mladé v Evropě.
Lidé si přitom podle lékařů dostatečně neuvědomují, že energy drinky nejsou obyčejné limonády a že jejich nadměrné užívání může způsobit zdravotní komplikace. Čeho se američtí pediatři obávají nejvíce?
Kofein
Je to základ energetických drinků. Přestože spadají do stejné kategorie jako limonády, z důvodu vysokého obsahu kofeinu je nejde pít ve stejném množství. Jedna středně velká plechovka (o obsahu 200 ml) obsahuje průměrně stejně kofeinu jako jedna káva. Předchozí studie přitom upozorňují, že kofein zvyšuje rizika kardiovaskulárních problémů, předčasného porodu či snižuje účinek některých léků. Lékaři proto doporučují zůstat u maximálně jedné plechovky a zahnat žízeň vodou.
Guarana
Na mnoha etiketách je uveden celkový obsah kofeinu, ale často v něm není započítán obsah látky zvané guarana. Tato původně brazilská rostlina má podobné účinky jako kofein. "Pokud je tedy na plechovce napsáno, že obsahuje nějaké množství kofeinu plus guaranu, je tam ještě víc kofeinu, než je uvedeno," píší autoři ve studii.
Cukry
Adolescenti, kteří holdují energetickým drinkům, riskují dentální problémy a obezitu. Po vypití jedné plechovky totiž čtyřikrát a šestkrát překročí doporučenou denní dávku cukru, tvrdí odborná společnost Food and Drug Administration.
Taurin
Tato organická kyselina je běžně přítomna v těle a pomáhá regulovat hladinu minerálů a vody. Je vysoce zastoupena v masu, mléku, mořských plodech a energetických nápojích. Přestože neexistují důkazy, že by její nadbytek škodil tělu, pediatři se shodují, že to zároveň vývoji nijak neprospívá a tělo musí přebytečné látky vylučovat.
Ženšen
Mnohem nebezpečnější je výskyt kořene ženšenu, který má údajně posilovat imunitu a výkon. Klinické studie zatím tento efekt nepotvrdili. Lékaři však ženšen nedoporučují pacientům s vysokým krevním tlakem, bolestmi hlavy a nespavostí. "U ženšenu jsme raději opatrní. Například je to jedna z nedoporučovaných látek předtím, než jde člověk na chirurgickou operaci," píší autoři.