Cukrovkou trpí přes 100 milionů lidí na celém světě a další tisíce netuší, že tuto nemoc mají. Přesto odborníci tvrdí, že diabetes ještě neukázal svou nejhorší tvář. Pokud se podle nich nezmění přístup lidí k této chorobě, počet nemocných se v příštích deseti letech zvýší až trojnásobně. Světový den diabetu, který je vyhlášen na 14. listopadu, má za úkol tuto hrozbu odvrátit.
Když v roce 1922 kanadský lékař Frederik Banting a jeho spolupracovník Charles Best objevili inzulin, otevřeli cestu k záchraně a zkvalitnění milionů lidských životů. Na Bantingovu počest byl den jeho narození ustanoven jako Světový den diabetu, kdy si lidé po celém světě připomínají rizika této nemoci a dozvídají se o možné prevenci.
Ani letošní rok netvoří výjimku. Téměř šedesát zemí světa se zapojilo do projektu, který se zaměřuje na životní styl cukrovkářů, snaží se motivovat lidi k prevenci a informuje o nebezpečných faktorech, které ke vzniku cukrovky vedou. "Je třeba si uvědomit, že diabetes se už nemusí týkat pouze starších lidí s nadváhou, hranice tohoto onemocnění se neustále posouvá a stále častěji se s ním setkáváme také u osob v produktivním věku," říká Daniela Whiteová ze společnosti Novo Nordisk ČR, která se tímto tématem dlouhodobě zabývá.
Stejný názor zastává i Světová zdravotnická organizace, podle které se ještě onemocnění neukázalo v plné síle. "Diabetes je epidemií na postupu, která hrozí přetížením zdravotnických systémů a oslabením hospodářství zemí po celém světě," píše organizace ve své zprávě. Již dnes této nemoci podléhají každým rokem téměř tři miliony lidí na celém světě. "Jestliže se okamžitě nezačnou přijímat nezbytná opatření, v průběhu dalších deseti let vzroste úmrtnost související s diabetem o 50 procent," varuje Světová zdravotnická organizace.
Pokud Vás toto téma zaujalo, přijďte na chat s MUDr. Sylvií Špitálníkovou, která bude na vaše otázky odpovídat v pondělí 15. listopadu od 10 hodin na stránkách on-line deníku TÝDEN.CZ.