Téma TÝDNE
Bít děti nesmíme. Za žádných okolností

19.11.2018 08:52 Původní zpráva

České úřady loni řešily bezmála devět tisíc případů týraných dětí, tři z nich dokonce zemřely a dvě stovky skončily kvůli zraněním v nemocnici. Ještě před deseti lety stát evidoval pouhé dva tisíce případů. Znamená to, že se k dětem chováme o tolik hůře?

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

 • jadoles nepojedu (3 hlasy) 19.11.2018 11:28

  No tak já myslím,že ani dospělým delikventům by tělesný trest...

 • Pavel Aron (2 hlasy) 19.11.2018 12:01

  Proboha co to ta ženská plácá za hlouposti ? Jasně, když se mi chce...

 • Henex (2 hlasy) 19.11.2018 10:31

  Naivní představy. Dvouletému dítěti nic nevysvětlíš, musí se spálit o...

 • Bohumír Tichánek (1 hlas) 19.11.2018 11:14

  Naopak. Do tří let dítěti vše dovolit, formuje se jeho osobnost. Buď...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

V první řadě je zapotřebí mít nejprve zkušenost jako rodič. Pak můžete vše posuzovat s rozumným nadhledem. Fyzické násilí ve smyslu použití hrubé síly, které může mít za následek jakýkoliv úraz, je samozřejmě nepřípustné. Jenže u dětí kolem 2 až 5 let je řada situací, kdy je musíte ať chcete nebo nechcete dostat do rámce bezpečného chování, jinak se bude situace jenom zhoršovat. Dítě například soustavně vylézá na nábytek a hrozí, že spadne a těžce si ublíží. Vysvětlování bohužel nepomáhá. Dítě to nechápe. Lézt na stůl je přece skvělá zábava. Co s tím? Musíte zavést systém strachu z trestu. Plácnutí přes zadek je však nešťastná ne příliš účinná metoda. Musíte zavést do praxe něco jiného. Pořiďte si proutek a vytvořte z něj symbol. Při opakovaném porušení zákazu následuje fyzický trest - švihnutí proutkem přes zadek. Stačí jedno malé švihnutí. Štípne to, ale nemůžete dítěti fyzicky ublížit, což v případě plácnutí rukou nemáte nikdy jistotu. Dítě brzy pochopí, že když rodič bere do ruky proutek, provádí něco špatného a hrozí riziko trestu.

Zároveň je zapotřebí zamezit nebezpečí duševní újmy. Dítě musí vědět, že je milujete. Hovoříte s ním o tom čertíku, který ho nutí dělat věci, které se nesmí dělat. Objímáte jej a pomáháte mu pochopit, proč nesmí některé věci dělat.

Neztotožňujete nevhodné chování dítěte s dítětem a dítě neztotožňuje proutek s vámi. Proutek je symbolem - varováním a hrozbou. Je možné jej použít jen ve vážnějších situacích, kdy je chování dítěte už za čarou. Uvědomte si, že za dítě nesete zodpovědnost. Musíte je naučit vyhýbat se nebezpečí i za cenu občasné aplikace proutku.

U dětí nad 5 let jsou každopádně fyzické tresty nesmysl. V daném věku by již měly být děti většinou dostatečně vyzrálé na chápání souvislostí. Nejlepším trestem za porušování pravidel bývá odnímání privilegií, nastandardních odměn a výhod. Dítě postupně přichází na to, že je lepší chovat se podle pravidel a mít z toho prospěch. Je třeba zdůraznit, že nesmí být odpírány žádné základní potřeby. Trestem může být odpírání pouze nadstandardních věcí a požitků. Výchova je dlouhodobý proces. U starších dětí nečekejte okamžité výsledky.

0 hlasů

Už mám plné zuby tohoto blbnutí. Naprostá ztráta Zdravého Rozumu, přirozenosti, logiky.
Tohle naprosto nebere v úvahu FAKT, že každý člověk, tudíž i dítě, JE JINÝ. Na každého platí něco jiného. Děti musíme učit respektu - k určitým pravidlům, rodičům, učitelům, nadřízeným. K daným mezím, limitům.
Na někoho stačí zamračený pohled, na jiného nestačí ani to plácnutí.
Tyhlety nesmysly tu táhnou ze Západu, a jak to pak končí, co z toho vzniká - mamánkové, slečny feministky, lidi, kteří si neumí poradit s realitou. Kteří se z kdejakého maléru neumí vzpamatovat a berou jako základ, že jim pořád, celý život, někdo musí pomáhat, omlouvat a napravovat jejich průšvihy. Nenaučili se vlastní odpovědnosti za svůj život. Natož za další životy. Pořídí si děti, rodinu, a pak utíkají. Kašlou na odpovědnost. Nebo bezdomovci, zločinci, atd. - 85% mladých vězňů v usa jsou z rodin bez otce..
Nebo alkohol, drogy, apod.

Tahle blbost s trestností, to je salámová metoda. Dnes někoho potrestají něčím za pohlavek, časem ty děti začnou "odebírat" rodičům a budeme jako debilní Norsko !!! a bude z toho nový byznys pro pěstouny !!!
Fuj !
0 hlasů

Proboha co to ta ženská plácá za hlouposti ? Jasně, když se mi chce dítě vytrhnout z ruky a vběhnout do silnice a ještě ječí já chci tak mu to budu hodinu vysvětlovat ? A podobných situací jsou mraky. A výsledkem takové výchovy je to, že když sedím v restauraci na obědě a přijde maminka s takhle vychovávaným dítětem, tak mám chuť odejít. Dítě ječí, mává rukama vedle mého talíře ale hlavně ho neplácnout že ? Pokud se prosadí lidé jako ta přihlouplá ředitelka tak bude platit : Mít děti nesmíme. Za žádných okolností. A Západ vymře. A cíl bude splněn !

2 hlasy

No tak já myslím,že ani dospělým delikventům by tělesný trest neuškodil ,ono dát přes p.rdel zloději bude mnohem účinnější,než zdvižený prostředníček,protože krást menší částky je u nás beztrestné.Co se týče dětí,normální člověk si dá pozor,aby to nepřehnal,a bl.bce žádný zákon nezastaví.Když si vzpomenete na starší dětské knížky(kupř.Pepánek nezdara od Franty Župana),tenkrát si s tím rodiče hlavu nelámali,a děti si jich vážili více,než dnes.Nedělal bych problémy kvůli výchovné facce.Rovněž bych šetřil dětskými právy,napáchají víc škody než užitku.

3 hlasy

Naopak. Do tří let dítěti vše dovolit, formuje se jeho osobnost. Buď bude podřídivá, ohýbaná od narození. Anebo bude silnou.
Teprve od 3 let dítě ohýbat, podřizovat. Jeho povahové zaměření už se nezmění.
Jenže tento přístup je pro rodiče obtížnější, kdežto snadněji se staráme o ohnuté dítě, které si nedovolí prosazovat svoje.
Jak vychovat keř a jak strom?

1 hlas

Pěkná blbost hned v prvních větách...
Pak ale nelezte s takovými dětmi mezi ostatní lidi, nikdo na ně není zvědavý...

0 hlasů

Naivní představy. Dvouletému dítěti nic nevysvětlíš, musí se spálit o kamna. A co nestihneš do 3-4 let už nedohoníš...

2 hlasy
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 44/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.