Českým dětem ničí zdraví sůl, je zdrojem nemocí a nadváhy

9. 12. 2010 15:00
I malé děti se potýkají s nadbytkem soli. Může za to nevhodná strava.
I malé děti se potýkají s nadbytkem soli. Může za to nevhodná strava.

Česká miminka dostávají přesolenou stravu, která u nich vede k rozvoji nemocí, které dříve trápily dospělé. Nadbytek soli zvyšuje krevní tlak a přináší problémy s nadváhou a kardiovaskulárními nemocemi. Roční batolata překračují denní dávku v průměru o 80 procent. Ve věku tří let už děti solí třikrát víc, než potřebují. Podle odborníků za to mohou skryté soli v potravinách.

Sůl ohrožuje zejména malé děti. Průzkum Poradenského centra Výživa dětí ukázal, že i půlroční miminka, která jsou kojena a dokrmována pečlivě připravovanou domácí stravou, se potýkají s jejím nadbytkem. "Velkým nešvarem je přesolené pečivo, které děti dostávají již od kojeneckého věku. Později se k pečivu přidají ještě uzené sýry, solená másla a jiné potraviny, jejichž jedna průměrná porce pokryje celodenní doporučenou dávku," vysvětlila pediatrička Zuzana Urbanová ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Solí táta, solí syn

Inspirace zahraničím:
Finsko vede od roku 1970 informační kampaň za méně soli v jídle. Během let solí Finové o dvě třetiny méně než na začátku osvěty. V zemi se podle statistik snížil průměrný krevní tlak a výskyt infarktů a mrtvic klesl o 75 procent.
"Sodík představuje pro malé děti zátěž, se kterou si jejich ledviny jen těžko poradí. Zažívání kojenců a batolat ještě není dostatečně zralé," řekla Urbanová. Navíc se podle ní pěstuje v dětech závislost na slanou chuť, což v pozdějším věku vede ke špatným stravovacím návykům a problémům s nadváhou, krevním tlakem a dalšími chorobami.

"Hodně sodíku v těle zvedne krevní tlak a vede k problémům s kardiovaskulárním systémem. Navíc slaná chuť vyvolává pocit žízně a mnoho dětí sáhne po sladké limonádě místo vody, což často končí nadváhou," varuje pediatrička. Přesolenost však není věc jen dětí. Český statistický úřad uvádí, že Češi sní 6 kilogramů soli za rok. Každý den tak překračujeme doporučenou dávku více než třikrát.

Zrádné potraviny

Situace se však podle odborníků dá jednoduše řešit. "Dvě třetiny přijímané soli pochází z průmyslově zpracovaných potravin, v mnoha případech stačí změnit stravování a všímat si nutričních hodnot uvedených na výrobcích," doporučuje nutriční terapeutka Jitka Rusková. Recept je podle ní v odvyknutí si na dosolení hotových pokrmů a omezení konzumace potravin jako solené oříšky, chipsy či pečivo s krystalky soli. Kuchařky by měly zapomenout na dochucující a kořenící směsi, časté používání uzenin či slaných druhů sýrů.

Nebezpečí se však skrývá i v nečekaných jídlech. Například snídaňové cereálie obsahují v jedné porci polovinu denní dávky sodíku dospělého člověka. Lidé by si měli dát pozor i na minerální vody, kečup, dětské kakao či obyčejný rohlík. "Nejjednodušší je rodinu na slanou chuť nenaučit. Pokud se tak už stalo, snižujte při vaření porce soli, čehož si vaši blízcí ani nevšimnou, ale pomalu si zvyknou. Na hotové stravě vždy zkontrolujte množství sodíku uvedeného na obale. U starších dětí se snažte mít jejich jídelníček co nejdéle pod kontrolou," shrnuje Rusková.

Věk dětí

4-12 měsíců

1-3 roky

4-7 let

7-10 let

11-14 let

Sůl (g/den)

méně než 0,5

05 - 1

1

1,15

1,25

Sodík (mg/ den)

180

300

410

460

510

 

Potravina

běžný rohlík

šunka

trvanlivý salám

kečup

párky

tavený sýr

Sodík (mg/ porce)

220

750

800

1 100

2 480

900

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ