Čína plánuje obdobu babyboxů, nechtěných dětí jsou tisíce

6. 2. 2014 16:00
Loni svět šokovaly záběry ze záchrany novorozeného chlapečka, kterého matka hodila do toalety. Zázrakem dítě přežilo.
Loni svět šokovaly záběry ze záchrany novorozeného chlapečka, kterého matka hodila do toalety. Zázrakem dítě přežilo.

Čína se konečně rozhodla řešit následky své striktní politiky plánování porodnosti a zaměřit se na problém tisíců opuštěných dětí. Vzhledem k tomu, že se nechtění novorozenci objevují na podlahách nádraží nebo dokonce v odpadních rourách, zřídila vláda tzv. ostrůvky bezpečí neboli "odkládací" místa, kde mohou rodiče děti zanechat. Vláda letos prý plánuje v každé provincii založit alespoň dvě taková místa.

Několik dní starou Fang-fang našli na Nový rok ve městě Tchien-ťin. Někdo ji v tašce položil na ulici a ponechal jejímu osudu. Naštěstí si ji, narozdíl od mnoha dalších případů, všimli a děvčátko bylo zachráněno. "Musíme postavit bezpečná místa, která by u opuštěných dětí zabránila zranění," uvedl podle serveru Guardian ředitel státem řízeného sirotčince Čang Min.

Čínská média pravidelně informují o nešťastných příbězích opuštěných dětí, které ne vždy končí dobře. Snad nejznámějším příkladem z poslední doby je záchrana novorozeného chlapečka z odpadní roury.

Napravování chyb

Důvodu, proč matky opouštějí své čerstvě narozené potomky, je několik. Může jít o ženy, které si před porodem ani nebyly vědomy svého těhotenství, matky nespokojené s pohlavím dítěte (čínská společnost protěžuje chlapce) nebo v neposlední řadě nepříznivá politika státu, co se rodičovství týče. Politika jednoho dítěte sice již nově neplatí, ale ekonomické problémy přetrvávají a například početí mimo svazek ještě stále není společností příliš přijímané.

Přestože se situace mírně zlepšuje a od roku 2005 dětské domovy a sirotčince zaznamenávají pokles odložených potomků, dostupná čísla ukazují, že jich je ročně deset tisíc. Mnoho z nich je prý také neoficiálně adoptováno - zde ale přesný počet není znám.

Často jde o děti nemocné a postižené. Například Fang-fang má problémy se srdcem a trpí Downovým syndromem. A právě zdravotní stav je hnacím motorem celé akce. Vládní autority si uvědomují, že zařízení na způsob našich babyboxů jsou nutná proto, aby se nemocným sirotkům dostalo včasné lékařské péče. V takovém případě se každá minuta počítá. Do konce roku z tohoto důvodu každá provincie musí zřídit alespoň dvě místa pro přijímání odložených potomků.

Babybox po korejsku

Podobná je situace i v Jižní Koreji. Zde se v kostele Jusarang nechtěných novorozeňat ujímá známý pastor Lee Jong-rak, který supluje stát tam, kde selhává. Ze svého domova vytvořil láskyplnou rodinu pro několik dětí a proslavil se jako místní průkopník babyboxů. Ty se velmi ujaly a Leemu se tak daří zachraňovat desítky životů.

Další čtení

Výrobce Nutelly Ferrero koupí za 3,1 miliardy USD americkou firmu WK Kellogg

Ekonomika
10. 7. 2025

Kybernetický úřad varuje před využíváním produktů čínské společnosti DeepSeek

Domácí
10. 7. 2025

Více než polovina českých europoslanců podpořila nedůvěru šéfce Evropské komise

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ